ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Бесими – Винтон: Потребен поголем ангажман за промовирање на Европските вредности како придобивка за граѓаните на Македонија
13:24, понеделник, 25 ноември 2013

 Денес, Заменик Претседателот на Владата задолжен за Европски прашања д-р Фатмир се сретна со новиот постојан координатор на Обединети нации и Постојан претставник на УНДП во Република Македонија, г-ѓа Луиза Винтон.

Заменик претседателот Бесими и честита на г-ѓа Винтон и и посака успех во новата функција.

На средбата се разговараше за иницијативите на Секретаријатот за Европски Прашања како и за активностите кои се спроведуваат во рамки на Европската агенда како и за ИПА координативните состаноци во врска со ИПА 2007-2013 како и за новиот програмски период за ИПА 2014 - 2020.

Г-ѓа Винтон информираше за областите каде Обединетите нации и УНДП соработуваат со Република Македонија, и кусо информираше за нејзините приоритети за време на нејзиниот мандат.

На крајот на средбата соговорниците се договорија за понатамошна меѓусебна координација и остварување работни состаноци за постигнување на заеднички цели во области како вработување, животна средина, млади и други области на заеднички интерес.

Заменик Претседателот Бесими денес се обрати и на осмата конференција на Парламентарни комисии за Европски Прашања на државите опфатени со процесот за стабилизација и асоцијација од Југоисточна Европа – КОСАП, која се одржа во Собранието на Република Македонија.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.