ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Бесими во конференцијата “Европските Проекти – Словенското искуство”
15:17, вторник, 19 ноември 2013

 Заменик Претседателот на Владата задолжен за Европски прашања, д-р Фатмир Бесими денеска оддржа говор на конференцијата “Европските Проекти – Словенското искуство” организирано од Општина Чаир во партнерство со глобалната економска мрежа КЕН и Стопанската Комора на цеверозападна Македонија.

Целта на конференцијата беше да се информираат заинтересираните општини, бизнис компании и невладини организации за начинот и за најуспешниот пат за аплицирање за финансирање на проекти и инвестиции.

Конкретно се разговараше за Програмата на ЕУ “Хоризонт 2020”, која претставува финансиски инструмент на ЕУ со кој се подржува истражувањето и иновациите со крајна цел за економски раст, креирање на нови работни места и конкурентност на Европа. Оваа програма располага со буџет од над 70 милијарди евра и ќе трае од 2014-2020 а нејзината прва рунда за апликации ќе се објави на 11 Декември оваа година.

Проектите и искуството што го имаме покажува дека е тешко да се креират партнерства, но тие носаат соработка и придобивки за постоечки проекти. Овие партнерства ја помагаат земјата со додавање на повеќе субјекти на подржувачи на Македонија во Брисел и во главните градови членки на ЕУ и токму оваа го нуди Хоризонт 2020” изјави вицепремиерот Бесими во своето излагање на конференцијата на која учесници беа градоначалници на повеќе општини на Република Македонија како и претставници на бизнис секторот на Македонија.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: Полската помош соодветствува со фазата на олеснување на рестриктивните мерки
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.