ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Средба на Андоновски со Асоцијацијата на екперти/советници на турскиот премиер
12:29, вторник, 12 ноември 2013

Државниот секретар во Секретаријатот за Европски прашања, Јован Андоновски денес оствари средба со делегација составена од експерти/советници на Премиерот на Република Турција.

Оваа студиска посета на турската делегација е дел од проектот „Ефективна и продуктивна јавна администрација“ на Асоцијацијата на експерти/советници на Премиерот на Република Турција, чија цел е размена на искуствата на земјите од Балканот како и збогатување на искуството преку меѓусебна размена на информациите од оваа област.
Државниот секретар Андоновски ги информираше за процесот на европска интеграција со посебен осврт на реформа на јавната администрација. Во таа насока гостите беа запознаени со реализираните и планираните проекти во делот на измена на законодавството и системот на Е-влада, чиј концепт е целосно ориентиран кон потребите и барањата на крајните корисници (граѓаните, бизнис заедницата и вработените во јавната администрација).

На средбата и двете страни изразија задоволство од посетата на Република Македонија, која е дел од студиска посета, предходно реализирана во Босна и Херцеговина, Косово, како и во Албанија.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: Полската помош соодветствува со фазата на олеснување на рестриктивните мерки
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.