ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Средба Бесими - Пак: Европските вредности ќе ја донесат Европа во Македонија
10:52, петок, 01 ноември 2013

 Заменик Претседателот на Владата задолжен за Европски прашања, д-р Фатмир Бесими денес оствари работна средба со пратеник на Европскиот парламент г-ѓа Дорис Пак, која престојува во Република Македонија на покана на Фондацијата Конрад Аденауер.

На средбата се разговараше за заложбите на Република Македонија за поскорешно заокружување на реформите и интеграцијата на земјата кон евро-атлантските структури, за што беше потврдена поддршката за Македонија од Република Германија но и од Фондацијата Конрад Аденауер.

Темите за кои се разговараше беа реформите во Република Македонија, добрососедските односи како и меѓуетничките односи за кои што Пак истакна дека промовирањето на европските вредности ќе ја донесат Европа во Македонија.

Вицепремиерот Бесими нагласи дека Република Македонија, препораката на ЕК за започнување на преговори ја прими како знак дека Македонија останува во агендата за проширување на Европската Унија, и информираше дека сега претстојат заложбите за исполнување на препораките кои произлегуваат од Извештајот на ЕК.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.