ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Бесими - Стафансон: Потврдена поддршката на Кралство Шведска за Република Македонија во нејзиниот пат кон интеграција во Европска Унија
16:32, четврток, 31 октомври 2013

Заменик Претседателот на Владата задолжен за Европски прашања, д-р Фатмир Бесими денес оствари протоколарна средба со амбасадорот на Кралството Шведска во Република Македонија, Н.Е. Матс Стафансон.

На средбата беше потврдена поддршката од Кралството Шведска за процесот на Интеграција на Република Македонија како и за поддршката за подготвителниот период на РМ за ИПА 2014-2020.

Амбасадорот Стафансон истакна дека во серијата состаноци кои ги реализирал во овој период со претставници на државни институции и лидери на партии, се уверил дека процесот на интеграција на Македонија претставува важен државен приоритет и исполнувањето на препораките од Европска Комисија е задача која треба да се исполни.

 

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.