ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Бесими - Торс: “Процесот на Европска интеграција е точка која ги зближува луѓето со различно етничко потекло во Република Македонија”
16:44, четврток, 24 октомври 2013

Заменик Претседателот на Владата задолжен за Европски прашања, д-р Фатмир Бесими оствари средба со Високиот комесар за националните малцинства на ОБСЕ, г-ѓа Астрид Торс, која е на посета на Република Македонија.

На средбата ЗПВРМ Бесими информираше за тековната состојба и идните приоритети на Владата во однос на унапредувањето на малцинските права и меѓуетничкиот дијалог. Во таа насока, како приоритети кон кои ќе биде насочено вниманието во иднина беа посочени процесот на децентрализација, правичната застапеност, унапредување на употребата на јазиците, образованието, правата на ранливите групи со посебен фокус на ромската популација и активностите поврзани со меѓусебното почитување , интеграција и помирување меѓу заедниците.

“Процесот на Европска интеграција и меѓусебната интеграција на заедници се два поврзани процеси кои зависат еден од друг, а перспективата за членство во ЕУ е точка која ги зближува луѓето со различно етничко потекло во Република Македонија” – истакна ЗПВРМ Бесими на средбата со г-ѓа Торс, која се одржа на 24.10.2013 година во Секретаријатот за европски прашања.

На средбата Вицепремиерот Бесими информираше и за денешната средба на работниот комитет за Евро-Интеграции, каде лично им се заблагодари на сите релевантни институции за придонесот за последниот извештај, а воедно им побара поголем ангажман во наредниот период за исполнување на препораките од Извештајот.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.