ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Бесими и се заблагодари на државната/јавната администрација за придонесот за последниот Извештај и побара поголем ангажман за исполнување на препораките од Извештајот
10:55, четврток, 24 октомври 2013

 Денес, во просториите на Владата на Република Македонија, Вицепремиерот задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими ја оддржа 33-та седница на Работниот комитет за европска интеграција. На комитетот беа присутни државните секретари на министерствата како и директори на институции, раководители на работни групи по Националната програма за усвојување на правото на Европската унија- НПАА.

На Работниот комитет беа разгледани клучните наоди од Извештајот на Европската комисија за остварениот напредок на Република Македонија за 2013 година, како и Ревизија на Националната програма за усвојување на правото на Европската унија (НПАА)- 2014 година.

Во своето обраќање Вицепремиерот Бесими упати особена благодарност за напорите вложени од страна на целокупната администрација и сите инволвирани страни, кои резултираа со уште една препорака од страна на Европската комисија за отворање на пристапните преговори со Република Македонија.

„Ова е знак Македонија и регионот остануваат во агендата за проширување на ЕУ и доказ дека европската интеграција останува клучен стратешки приоритет на нашата земја и дека Република Македонија континуирано работи на исполнување на потребните реформи и зајакнување на капацитетите на администрацијата за исполнување на обврските од членството.“ – истакна Бесими, дополнувајки дека „во наредниот период потребен е уште поголем ангажман за исполнување на препораките од Извештајот„.

Во делот на подготовка на ревизија на НПАА 2014, како клучен документ за процесот на интеграција во Европската унија, тој на присутните им ја презентираше утврдената динамика во поглед на ажурирање и усвојување на ажурираната НПАА од страна на Владата на Република Македонија.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.