ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Државниот секретар Андоновски на Меѓународна конференција за развојна помош во Братислава
15:45, петок, 18 октомври 2013

Државниот секретар за европски прашања, г. Јован Андоновски, по повод десет години од постоењето на Словачката помош, учествуваше на Меѓународна конференција „Визија за развојната соработка за светот кој се менува“, која се одржа на 16 и 17 октомври во Братислава.

Целта на Конференцијата беше насочена кон изнаоѓање на иновативни идеи и нови перспективи и видувања за словачката развојна агенда, со нагласок кон предизвиците и можностите за Словачкото претседателство со Советот на ЕУ во 2016г.

На Конференцијата свое воведно обраќање имаше Н.Е. Мирослав Лајчак, Вицепремиер и Министер за надворешни и европски работи на Словачката Република, како и Н.Е. Андрис Пибалгс , еврокомесар за развој.

Во рамки на Конференцијата, на панел-дискусијата „Словачка и Западен Балкан: Споделување на транзициското искуство“, Секретарот Андоновски имаше свое излагање, во рамките на кое го истакна значењето, искуството и очекувањата од билатералната соработка со Словачката Република.

Во своето обраќање, истакна дека од особено значење за нашата држава во овој период покрај финансиската помош од државите партнери, претставуваат научените лекции од државите членки на ЕУ, стекнати во пристапниот и пост- пристапниот процес на интегрирање во ЕУ. Во таа насока, тој истакна особена благодарност до Словачките власти за подршката која ни ја даваат, која е од особено значење заради сличноста на проблемите, предизвиците со кои се соочуваме, како и високиот степен на применливост на решенијата кои се носат во насока на креирање на функционална демократија и пазарна економија, како последица на транзицискиот период.

На маргините на Конференцијата, Државниот секретар Андоновски оствари средба со Питер Буриан, Државен секретар во Министерството за надворешни и европски работи на Словачката Република.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.