ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Средба на Заменик Претседателот на Владата д-р Фатмир Бесими со амбасадорот на Република Франција Н.Е Лоренс Оер
10:27, вторник, 05 март 2013

Денеска заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за Европски прашања д-р Фатмир Бесими се сретна со Амбасадорот на Република Франција во Република Македонија, Лоренс Оер.

За време на средбата во Секретаријатот за Европски прашања, соговорниците ја потврдија одличната соработка меѓу двете влади, како и соработката помеѓу секретаријатот за Европски прашања и амбасадата на Република Франција во Македонија. Во тој контекст, вицепремиерот Бесими ја истакна неговата посветеност и подготвеност за натамошно продолжување на соработката која е веќе започната и е документирана со меморандум за соработка, со цел завршување на стратегијата за комуникација во врска со ИПА и размена на искуства за комуникација.

На средбата акцент се стави на значајноста на продлабочување и проширување на соработката помеѓу двете влади, во насока на поддршка за Република Македонија во патот кон Европската Унија, врз принципот на партнерство, на отвореност и конструктивност.

На крајот, соговорниците го потенцира значењето за Република Македонија во овој период да покаже напредок кон започнувањето на преговорите со Европска Унија и унапредувањето на реформите, како и потребата сите релевантни фактори во државата да придонесат кон овој процес за преку дијалог да се надминат сите предизвици кон остварувањето на стратешките цели на Република Македонија, а тие се Евро-интеграциите.

После состанокот, во насока на потврдување на билатералната соработка, Заменик Претседателот на Владата д-р Фатмир Бесими и амбасадорот на Република Франција Лоренс Оер, заедно ја посетија работилницата на тема “Како да се креира добар настан за јавноста” која се одржува до 06 Март во Центарот за обуки на Секретаријатот за Европски прашања, а се организира во соработка со Француската Амбасада, во рамки на билатералната административна спогодба помеѓу Секретаријатот за Европски прашања и Амбасадата на Република Франција во Република Македонија.

Со ова вицепремиерот Бесими и амбасадорот Оер лично се уверија за стручноста и професионалното ниво на одржувањето на обуката, што потврдува дека преку одлична соработка на вакви и слични начини може да се проследат знаења и искуства од земјите членки на Европската Унија до младите генерации на Република Македонија.

Сподели ја содржината!
Новости
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.