ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Заменик-претседателот Бесими на Меѓународна конференција за судски реформи и Извештајот за Напредок за 2012 на Европската Комисија за Македонија
10:25, среда, 06 март 2013

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими денеска се обрати на Меѓународната конференција за судството и Извештајот за напредокот за 2012 година на тема „Избор на вистинската правна форма и други предуслови за успешна судска реформа“, која се организираше од Државниот универзитет во Тетово.

„Реформата на судството и владеењето на правото се важни сегменти на реформскиот процес во нашата земја. Тие се едни од најкомплексните области на правото на ЕУ, а во процесот на преговорите за членство се оценуваат како срце на преговорите“, рече Бесими во своето обраќање.

Во таа насока , нагласи Бесими, Република Македонија измината година имплементираше значајни реформи во судството посебно преку активностите дефинирани со Пристапниот дијалог на високо ниво како што е воспоставувањето на заштитните мерки, намалувањето на бројот на заостанати судски случаи како и зајакнувањето на финансиската независност на судовите.

Сепак имајќи предвид дека реформата на судството е континуирана активност надлежните државни институции продолжуваат со адресирање на препораките за понатамошни реформи во судството согласно Извештајот на Европската Комисија за напредокот за 2012 година.

Сподели ја содржината!
Новости
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.