ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
16-ти состанок на Комитетот за стабилизација и асоцијација помеѓу Европската Унија и Република Северна Македонија Брисел, 20 јуни 2019 година
16:22, четврток, 20 јуни 2019

На 20 јуни 2019 година во Брисел се одржа 16-тиот состанок на Комитетот за стабилизација и асоцијација помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија (КСА). На состанокот претседаваа г-а Геновева Руиз Калавера, директор за Западен Балкан и г-а Калинка Габер, државен секретар за европски прашања на Република Северна Македонија.

Состанокот на Комитетот за СА се одржа неколку недели по објавувањето на пакетот за проширување за 2019 година, кога Комисијата повторно препорача Советот да ги отвори преговорите за пристапување со Северна Македонија, врз основа на нејзината позитивна оценка за постигнатиот напредок и за исполнувањето на условите утврдени од Советот во јуни 2018 година. Комитетот ја зеде предвид одлуката на Советот од 18 јуни 2019 година да се наврати на прашањето, со цел да се постигне јасна и суштинска одлука што е можно поскоро и најдоцна до октомври 2019 година.

Комитетот за стабилизација и асоцијација ги оцени состојбите во однос на политичките и економските критериуми, усогласувањето со законодавството на ЕУ (acquis), како и спроведувањето на Спогодбата за стабилизација и асоцијација. Беше поздравен напредокот постигнат во унапредувањето на реформите на ЕУ, особено во областите утврдени во Заклучоците на Советот од 2018 година, вклучително и преку План „3-6-9“ и „План 18“.

Европската комисија ги охрабри сите политички партии и останатите засегнати страни во земјата да работат заеднички на одржување и зајакнување на политичкиот дијалог и да продолжат понатаму со исполнувањето на агендата поврзана со ЕУ, вклучително и во клучните области како што се судството, борбата против корупцијата и организираниот криминал, разузнавачката служба, јавната администрација, на инклузивен и транспарентен начин. Европската комисија ја истакна важноста на одржување на напредокот во усогласувањето со правото (acquis) на ЕУ.

Двете делегации ги повторија Заклучоците на Советот од 18 јуни 2019 година и силно ги поздравија историскиот и досега невиден Преспански договор и Договорот за добрососедски односи со Бугарија.

 

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.