ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ОСМАНИ: СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА Е АЛКАТА КОЈА Ѝ НЕДОСТАСУВА НА ЕВРОПСКАТА УНИЈА
16:45, петок, 05 април 2019

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи во рамки на работната посета на Португалија, оствари средба со со Министерот за надворешни работи на Република Португалија, Аугусто Сантос Силва.

На средбата беа отворени темите поврзани со европската интеграција на Република Северна Македонија а во пресрет на претстојниот Извештај на Европската Комисија и јунските самити на Европската Унија. Вицепремиерот Османи реферираше за спроведените реформи во клучните приоритетни области владеење на правото, безбедносните и разузнавачките служби, реформата на јавната администрација и борбата против организираниот криминал и корупцијата, со кои, како што изјави Османи се создаде и т.н. „трак рекорд“ или видливи резултати од реформите, како важен бенчмарк за евроинтегративниот процес.

„Високо ја ценам португалската поддршка за евроатлантските аспирации и за отпочнување на пристапните преговори на Северна Македонија, како и генералниот став на Португалија за поддршка на проширувањето на земјите од Западен Балкан, кое ќе донесе стабилност на целиот регион и ќе ги отвори вратите за соработка на повеќе полиња, што секако е во интерес и на одржувањето стабилност на цела Европа“, истакна Вицепремиерот Османи посочувајќи на новата европска реалност на Балканот – Република Северна Македонија, како стабилен партнер на Европската Унија во промоција и заштита на европската идеја во регионот, или како што истакна: „Алката која ѝ недостасува на Европа на Балканот“

„Иако во моментов сме во предизборна кампања, реформите продолжуваме да ги спроведуваме со силна динамика за да испорачаме резултати во овој клучен период за нешата европска интеграција, за добивање чиста препорака од страна на Комисијата како и конфирмација на одлуката за почеток на преговори со ЕУ оваа година“, додаде Османи.

Во рамките на работната посета на Португалија Вицепремиерот Османи оствари средба и со Претседателката на Комисијата за европски прашања во рамки на Парламентот на Република Португалија, Регина Бастос, а во недела (7. април) ќе учествува на  Годишниот Хорасис глобален состанок (Horasis Global Meeting ) кој е еден од водечките светски собири за бизнис на политички лидери каде оваа година дискусиите ќе се фокусираат околу темата "Катализирање на придобивките од глобализацијата".

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НИ ТРЕБА СТАБИЛНА И ФУНКЦИОНАЛНА ВЛАДА СО ЕВРОПСКА ПЕРСПЕКТИВА
Донација од бизнис секторот во правец на борбата против пандемија пристигна во земјава
ОСМАНИ: И НАТАМУ ОЧЕКУВАМЕ СИЛНА ПОДДРШКА ОД СЛОВЕНИЈА ЗА ЕВРОПСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ
Османи на одбележувањето на 21 годишнината од ослободувањето на Република Косово
Донацијата од Република Естонија за поддршка при справувањето со пандемијата предизвикана од КОВИД 19, пристигна во земјава.
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.