ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Вести
ОСМАНИ: ЕУ МОЖЕ ДА СМЕТА НА ПАРТНЕРСТВО СО МАКЕДОНИЈА КАКО ФАКТОР НА СТАБИЛНОСТ ВО РЕГИОНОТ
14:47, петок, 01 февруари 2019

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, кој е во работна посета на Република Финска, оствари средба со Нина Нуркала специјална советничка за европски прашања на Премиерот Јуха Сипилја, како и со делегацијата на Министерството за надворешни работи, предводена од Државниот секретар, Самули Виртанен. Во рамките на посетата на Финска, Османи оствари посета и на Финскиот Парламент, каде имаше средба со делегацијата на Комисијата за Европски прашања, предводена од Претседавачот, Артон Сатонен.

„Сведоци сме на веројатно најтурбулентниот период за европскиот континент од втората светска војна па наваму. Брегзит, напливот на популизмот, радикализмот и екстремизмот, хибридните закани, но и притисокот на миграцијата како предизвици ќе кулминираат оваа година, особено во насока на политичките турбуленици кои се создаваат во пресрет на европските избори“ беше истакнато од страна на соговорниците, посочувајќи ја борбата за европската идеја како важен фактор во зачувувањето и одржувањето на стабилноста и просперитетот на континентот.

„Наша цел е да бидеме дел од европската идеја, градејќи стабилна и функционална мултиетничка демократија, која почива на европските вредности на владеење на правото, на слобода, еднаквости и солидарност“ истакна Османи на средбата, посочувајќи на соговорниците дека можат да ја сметаат Македонија како стабилен и важен партнер за одржување на мирот и стабилноста на Балканот.

Во рамките на посетата беа отворени и прашањата за билатералната соработка во рамките на институциите на двете земји, парламентите, но и програмите за размена на искуства, билатералната помош и предизвиците за распределбата на претстојните ИПА средства.

Претходно, Османи оствари средба и со неговиот домаќин, Министерот за Европски прашања, Само Терхо, на која беа отворени темите за процесот на проширување на Унијата со земјите од западниот Балкан, како и евроатлантските перспективи на Македонија

На маргините на средбата, Османи имаше можност да го посети и т.н. „Европскиот центар на извонредност“ (European Center of excellence), посветен на борбата против современите хибридни закани, кој работи под покровителство на Европската Унија и НАТО, а се наоѓа во Хелсинки.

Сподели ја содржината!
Вести
ОСМАНИ: ФИНСКОТО ПРЕТСЕДАТЕЛСТВО СО ЕУ ВО ЦЕЛОСТ ЗАСТАНУВА ЗАД ЕВРОПСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА
Османи во официјална работна посета на Република Финска
ОСМАНИ: ПРЕКУГРАНИЧНАТА СОРАБОТКА ОСНОВА ЗА РАЗВОЈ НА ЦЕЛИОТ РЕГИОН
ОСМАНИ: ОД СКОПЈЕ ДО ПРИШТИНА ЗА ПОМАЛКУ ОД ЕДЕН ЧАС
Средба Османи - Петровиќ
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Вести
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
2019 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.