ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ОСМАНИ: ПОДОБРУВАЊЕТО НА УСЛОВИТЕ ЗА МАЛДИТЕ ЗНАЧИ И НИВНО ОСТАНУВАЊЕ ВО ДРЖАВАВА
14:42, петок, 09 ноември 2018

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, учествуваше на пуштањето во употреба на спортската сала во основното училиште „Перо Наков” во Куманово.

„Денешната промоција на оваа спортска сала, ја симболизира вистинската причина и цел на политиката - да создава подобри услови за сите граѓани на оваа земја. Фактот што со овој објект ги подобруваме условите за младите, претставува дополнителна придобивка за сите нас, и дополнителен поттик за нашата работа”- истакна Османи на почетокот од своето обраќање.

Во продолжение Османи посочи дека објектот е дел од поширокиот проект за изградба на 145 спортски сали, кои се финансирани од средствата обезбедени со кредит од Банката за развој при Советот на Европа, додека проектната документација е изработена со неповратните средства од ИПА фондовите.

„Исто како во училиштето Исмет Јашари во Липково, или Јероним ДеРада во Черкези, Кумановско, вистинско задоволство е кога присуствувам на настани на кои се промовира унапредувањето на условите за образование на граѓаните, за спортување, затоа што е тоа најдобриот начин да им обезбедиме успешна иднина на младите овде во земјава”- истакна Османи, посочувајќи дека само оваа година, веќе трет пат присуствува на положување на камен темелник или отворање на нов образовен објект во овој регион.

„Европската Унија, секоја става на располагање преку 100 милиони евра годишно, неповратни средства, пари на даночните обврзници на земјите - членки на Унијата, кои овие средства, наместо во нивните земји, одлучиле да ги дадат за проекти со кои ќе се трансформира нашето општество, со цел и ние полесно да ги достигнеме стандардите на нивните општества“ – истакна Османи, додавајќи дека со напредокот во процесот на европските интеграции, особено со подготовките за почеток на преговори и самите преговори за членството во Европската Унија, овие средства и овие активности значително ќе се зголемат, што ќе овозможи подобри услови за инвестиции и бизнис, за економски развој и повеќе работни места; средства што ќе овозможат и поквалитетно и подостапно здравство, подобро и поквалитетно образовани, и воопшто, поквалитетни услуги на државата.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: Полската помош соодветствува со фазата на олеснување на рестриктивните мерки
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.