ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ОСМАНИ: НАЦИОНАЛНАТА КОНВЕНЦИЈА ПРЕТСТАВУВА ОДЛИЧНА ПЛАТФОРМА ЗА ВКЛУЧУВАЊЕ НА ГРАЃАНСКИОТ СЕКТОР ВО ПРЕГОВОРИТЕ
12:53, среда, 07 ноември 2018
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, оствари средба со Претседателката на Европското движење во Република Македонија и координаторка на Националната конвенција за Европска Унија на Република Македонија (НКЕУ-МК), Милева Ѓуровска.Целта на средбата е соработката на Секретаријатот за европски прашања со НКЕУ-МК, а особено во контекст на актуелниот скрининг процес, како и подготовка на сите капацитети на државата за претстојниот процес на преговори.
„Имајќи ги предвид напредокот во европските интеграции, особено почетокот на објаснувачкиот скрининг потребно е да се обезбеди целосно вклучување на сите релевантни чинители во овој процес, вклучително и граѓанскиот сектор, при што инцијативата која ја започна Националната конвенција за одржување на дебати за теми поврзани со процесот на европска интеграција е од особена важност“ истакна Османи, посочувајќи на пристапот на кој функционираат овие групи како спој на претставници од институциите, академската фела и граѓанскиот сектор, за што потенцираше, дека овозможува спојување на различни гледишта и мислења како најдобар начин за донесување најквалитетни заклучоци.
„Со оглед на тоа што е започнат процесот на мапирање на државни институции, граѓански организации со кој имаме цел да ги идентификуваме националните експерти, очекувам и вие како НКЕУ да придонесете согласно експертизата која ја поседувате, со што би се конкретизирала и зајакнала нашата заедничка соработка во скрининг процесот”- заклучи Османи.
Соговорниците изразија задоволство од досегашната активна соработка на претставниците на Секретаријатот за европски прашања и НКЕУ-МК, и изразија подготвеност за продлабочување и проширување на истата.
Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.