ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ОСМАНИ: НЕ СМЕ ИМАЛЕ ПОВАЖНА ОДЛУКА ЗА НАШАТА ИДНИНА ОД ДЕНЕШНАТА
15:30, недела, 30 септември 2018

Заменик Претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, придружуван од членовите на своето семејство, го оствари своето право на глас во ОУ. Адем Јашари, во скопската општина Чаир, во 10 часот.

Во мојот живот никогаш не сум имал ваков ден, ден во кој што сум донел поголема и поважна одлука за моите деца, за моето семејство, меѓутоа и за сите граѓани. Денешниот ден претставува ден кој ја одлучува иднината во најсилните контрасти на одлуката, не во нијансите за помалку добро или помалку лошо, туку буквално денеска ги одредуваме правците на државата, на иднинатаизјави Османи веднаш по гласањето.

Во оваа прилика тој изрази надеж дека граѓаните се свесни за одлуката која ја носат, ќе излезат масовно од сите етнички заедници и генерации при што потенцирше дека денешниов ден е неповторлив, во однос на можноста која ја нуди. "Нема да имаме друг ваков ден во наредните генерации, ден кој ни нуди ваква можност да ја утврдиме иднината на генерациите кои доаѓаат во мир и екомонмска благосостојба"- заклучи Османи.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: Полската помош соодветствува со фазата на олеснување на рестриктивните мерки
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.