ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ОСМАНИ: НАПРЕДОКОТ ВО МЕЃУСЕБНИТЕ ОДНОСИ ЌЕ ГО ТРАСИРААТ ПАТОТ ЗА ПРОДЛАБОЧУВАЊЕ НА ПРИЈАТЕЛСТВОТО МЕЃУ ДВЕТЕ ЗЕМЈИ
10:29, среда, 27 јуни 2018
Заменик Претседателот на Владата на Република Македонија, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска во просториите на Секретаријатот за европски прашања оствари средба со Амбасадорот на Република Косово во Македонија, Илбер Хиса, по повод завршувањето на неговиот мандат.

„Македонија и Косово остварија значаен напредок во меѓусебните односи изминатиов период, трасирајќи го притоа патот за продлабочување на пријателството меѓу двете држави“ изјави Османи, упатувајќи благодарност до амбасадорот Хиса, за неговиот придонес во изградбата на добрососедските односи меѓу двете земји.

Во продолжение, соговорниците изразија задоволство од напредокот во остварувањето на заедничките проекти, особено во делот на проектите за меѓугранична соработка, финансирано од ИПА средствата на европската Унија, посочувајќи го тука како еден од поважните успеси и поставувањето на камен темелник на заедничкиот граничен премин – Белановце- Станчиќ. Во контекст на олеснувањето на комуникацијата меѓу двете земји, соговорниците  го поздравија и напредокот на проектите за автопатско поврзување на Скопје и Приштина, со што двете земји и формално ќе станат најблиски соседи.

Соговорниците за време на разговорот уште еднаш потенцираа дека Македонија и Косово немаат отворени прашања, но имаат заеднички цели, за кои заеднички ќе работат - членството во ЕУ и НАТО.
Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.