ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Работен состанок за Нацрт Планот 18
11:46, петок, 22 јуни 2018

Денеска, во просториите на Секретаријатот за европски прашања беше организиран работен состанок на кој беа разгледувани сугестиите, коментарите и забелешките за нацрт Планот 18.

На почетокот од средбата свое обраќање имаше и Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, кој изрази благодарност на граѓанскиот организации за нивниот труд и ангажман, преку кој суштински се подобрува квалитетот на реформскиот План на владата.

Во рамките на трите панели на денешниот работен состанок претставниците на граѓанското општество и ресорните институции заеднички ги дискутираа и усогласуваа доставените коментари и предлози за клучните области: реформа на правосудството и борба против корупцијата, реформа на безбедносните и разузнавачките служби и реформата на јавната администрација и доброто управување кои се дел од новиот реформски План 18 пред неговото финално усвојување.

Драфт верзијата на Планот 18, на почетокот од овој месец беше презентирана пред невладините организации, експертската јавност, претставниците на Делегацијата на Европската Унија во Македонија, дел од администрацијата во Брисел, како и пред опозицијата. Изминатиов период во Секретаријатот за европски прашања пристигнуваат бројни сугестии, коментари и забелешки, чие усогласување е во тек, по што ќе следи и усвојување на планот.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.