ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
13:10, петок, 25 мај 2018
На 23.05.2018 година претставници на Секретаријатот за европски прашања предводени од Драган Тилев, шеф на Кабинет и државен советник остварија работна средба со директорот Џеват Кицара и претставник на Институтот за стандардизација на Република Македонија.

На состанокот се разговараше за работата на Институтот и активностите кои се планира да се преземат во наредниот период во однос на препораките од последниот  на Извештајот на Европската комисија  за Македонија.

Во таа насока директорот Кицара информираше дека се подготвува  Акциски план со кој треба да се овозможи  зголемување  на продажбата на стандардите, како и развој на сертификацијата во земјата, а со тоа да се подобри и приливот средствата во буџетот на Институтот. Ќе продолжи процесот на воведување на еврокодовите во земјата.

Тилев потенцираше дека активностите кои ги посредува Институтот се тесно поврзани со областа на внатрешен пазар, пристапноста и безбедноста на пазарот и се следат со особен интерес од страна  ЕК. Токму затоа, СЕП во рамките на своите надлежности е подготвен да обезбеди целосна поддршка на активностите на Институтот.
Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.