ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ОСМАНИ: ФРАНЦУСКАТА ПОДДРШКА НА ПРОЦЕСОТ НА ПРОШИРУВАЊЕ Е ОСНОВА ЗА ЕВРОПСКИОТ ОПТИМИЗАМ НА БАЛКАНОТ
17:01, четврток, 22 март 2018

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, оствари средба со пратеничката од француското собрание која воедно е и Потпретседател на комисијата за европски прашања, Лилиана Танги.

На средбата стана збор за процесот на европска интеграција на Македонија во пресрет на објавувањето на Извештајот за напредокот на ЕК, за поддршката на Република Франција на нашата земја на патот кон ЕУ како и за билатералната проектна соработка.

„Франција е една од клучните политички фактори во рамките на Европската Унија и нејзината улога во процесот на проширување е од фундаментално значење за неговата успешност“, истакна Османи на средбата, додавајќи дека поддршката за проширувањето на Европската Унија што претседателот на Франција, Емануел Макрон, јавно ја презентира во своите изјава, влева силен поттик за реформските процеси во Македонија, но претставува носечки катализатор за европскиот оптимизам и кај останатите земји од Западен Балкан.

“Влегуваме во последниот месец пред априлскиот Извештај на Комисијата за состојбата и напредокот на Република Македонија во европските интеграции, период во кој сиот фокус на Владата е кон имплементацијата на потребните реформи и отстранување на политичките препреки на нашиот евроинтегративен пат и затоа поддршката од Франција е повеќе од добредојдена” -додаде Османи.

За време на средбата Османи изрази благодарност до француската влада за директната експертска поддршка на Секретаријатот за европски прашања преку присуство на Франсоа Лафонд како специјален експерт кој е веќе третиот последователен француски стратешки советник во институцијата.

Соговорниците за време на разговорот заеднички се согласија дека македонско-француската група во рамките на францускиот парламент може дополнително да ја зајакне парламентарна соработка преку споделување на искуството во врска со прашањата поврзани со процесот на интеграција во ЕУ, бидејќи улогата на националните парламенти и Европскиот парламент е клучна за процесот на проширување и за новите политички реформи во ЕУ.

Во однос на билатералната проектна соработка соговорниците заеднички се согласија дека постои голем потенцијал за проширување на истата, особено во областите на образованието, како и за градење на капацитети и обуки за државни службеници.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НИ ТРЕБА СТАБИЛНА И ФУНКЦИОНАЛНА ВЛАДА СО ЕВРОПСКА ПЕРСПЕКТИВА
Донација од бизнис секторот во правец на борбата против пандемија пристигна во земјава
ОСМАНИ: И НАТАМУ ОЧЕКУВАМЕ СИЛНА ПОДДРШКА ОД СЛОВЕНИЈА ЗА ЕВРОПСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ
Османи на одбележувањето на 21 годишнината од ослободувањето на Република Косово
Донацијата од Република Естонија за поддршка при справувањето со пандемијата предизвикана од КОВИД 19, пристигна во земјава.
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.