ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Голем одзив од страна на граѓанските организации на поканата за соработка на ЗПВРМ Бесими
16:21, четврток, 26 септември 2013

На иницијатива на Секретаријатот за европски прашања, денес во просториите на Владата на Република Македонија се одржа воведен состанок со претставници на граѓанскиот сектор во врска со програмирањето на Инструментот за претпристапна помош (ИПА II) 2014-2020.

На настанот беа поканети претставници на граѓанскиот сектор, со цел нивно пошироко вклучување во сите фази на поставување на новиот Инструмент за претпристапна помош.

На присутните им се обрати заменикот претседател на Владата, д-р Фатмир Бесими, претставник на Генералниот Секретаријат на Владата, како и претставник на Делегацијата на Европската Унија во Скопје.

„Вашето присуство денес, во просториите на Владата на Република Македонија, претставува уште еден сигнал дека Владата го цени и го почитува придонесот на граѓанскиот сектор во севкупниот развој на општество, доброто владеење и демократските процеси, целта ни е преку инклузивност и транспарентност да дадеме заеднички придонес кон предложување на нови корисни проекти, за кои Европската Унија ќе обезбеди средства за финансирање“, истакна Бесими.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: Полската помош соодветствува со фазата на олеснување на рестриктивните мерки
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.