ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Средба Бесими – Европарламентарци: Во очекување на позитивен извештај за Република Македонија
08:52, вторник, 24 септември 2013

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими денеска оствари средба со г-дин Либор Ручек и г-дин Тонино Пикула, европарламентарци на Социјал-демократската алијанса на Европскиот парламент.

На средбата вицепремиерот Бесими се осврна на статусот на реализација на активностите поврзани со процесот на европска интеграција при што акцент беше ставен на обврските кои произлегуваат од Пристапниот дијалог на високо ниво, односно реформите кои се остварени во делот на слобода на изразување, владеење на право, изборната реформа, реформата на јавна администрација, како и натамошното исполнување на економските критериуми.

На средбата се информираше и за заклучоците и препораките од Извештајот кој го усвои ад хок Комисијата за настаните од 24 Декември, како и за потпишаниот Меморандум за поддршка на членството на Република Македонија во Европската Унија, кој го потпишаа политичките партии, а кои како обврска произлегуваат од Договорот од 1 Март.

Вицепремиерот Бесими ги информираше eвропарламентарците и за напорите кои Република Македонија ги презема во однос на натамошното унапредување на добро-соседските односи и регионалната соработка, како и во однос на надминување на спорот со името со Република Грција.

„Имајќи ги предвид резултатите постигнати во изминатиот период и силната посветеност на Република Македонија во спроведување на реформите очекуваме напредокот соодветно да биде забележан во есенскиот Извештај на Европската комисија и Република Македонија да го добие долго очекуваниот датум за отпочнување на преговорите со Европската унија, со цел одржување и зголемување на подршката од граѓаните за евроинтеграцијата на државата. Покрај тоа, се надеваме дека Европскиот парламент ќе го одобри извештајот и воедно, ќе го повтори својот став за почеток на пристапните преговори на Република Македонија со Европската унија“, посочи Бесими.

Европратеникот Либор Ручек истакна дека од особено значење за државата е имање на консензус меѓу политичките страни за клучните прашања од државен интерес.
 

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.