ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ОСМАНИ: ОДНОСИТЕ МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И КОСОВО СЕ ПРИМЕР ЗА ДОБРОСОСЕДСТВО И ПРИЈАТЕЛСТВО
12:06, четврток, 30 ноември 2017

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, оствари работна средба со амбасадорот на Република Косово во Македонија, Илбер Хиса.

На средбата беше разговарано за развојот на односите меѓу двете земји, како и за имплементацијата на обврските за продлабочување на добрите односи, преземени на бројните средби на највисоко ниво остварени изминатиов период. Беа отворени конкретни прашања за унапредување на  меѓусебната соработка меѓу Република Македонија и Република Косово, и тоа во насока на конкретни проекти во рамките на регионалните инцијативи за соработка, „конективити“ агендата на Берлинскиот процес, проектите за меѓугранична соработка, конкретни чекори за проектот Белановце – Станчиќ, поврзување на Скопје и Приштина со автопат итн.

„Активностите на Владата се во насока на унапредување на односите со соседите, а во оваа смисла, развојот на односите меѓу Македонија и Косово претставуваат пример за добро пријателство“, истакна Османи на средбата. Соговорниците ја реафирмираа својата заложба за соработка во рамките на регионалните иницијативи, како и интенцијата на двете земји за европските и евроатлантските перспективи на регионот.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НИ ТРЕБА СТАБИЛНА И ФУНКЦИОНАЛНА ВЛАДА СО ЕВРОПСКА ПЕРСПЕКТИВА
Донација од бизнис секторот во правец на борбата против пандемија пристигна во земјава
ОСМАНИ: И НАТАМУ ОЧЕКУВАМЕ СИЛНА ПОДДРШКА ОД СЛОВЕНИЈА ЗА ЕВРОПСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ
Османи на одбележувањето на 21 годишнината од ослободувањето на Република Косово
Донацијата од Република Естонија за поддршка при справувањето со пандемијата предизвикана од КОВИД 19, пристигна во земјава.
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.