ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ОСМАНИ: СОЗДАВАМЕ ПРИДОБИВКИ ЗА СЛЕДНИТЕ ГЕНЕРАЦИИ, НЕ ЗА СЛЕДНИТЕ ИЗБОРИ
12:47, вторник, 28 ноември 2017

Заменик Претседателот на Владата задолжен за Европски Прашања, Бујар Османи, денес ги презентираше новите делови, шест и девет, од Планот 3-6-9, пред амбасадорите на земјите членки на Европската Унија во Македонија.

„Направивме целосна имплементација на сите забелешки и препораки содржани во извештаите на Европската Комисија, со особен акцент на препораките на експертската група предводена од Рајнхард Прибе“. – посочи Османи. Тој објасни дека интенцијата на Владата е Планот 3-6-9 да ја заокружи реформската потреба на Република Македонија, за откочување на евроинтегративните процеси. Тој ги повтори очекувањата на Владата за конкретни чекори од стана на Европската Унија, но и на земјите – членки на Унијата, во насока на визибилноста на европските перспективи во Македонија, согласно успешната имплементација на Планот 3-6-9, но и согласно успешноста во адресирањето на отворените политички прашања.

„Пред нас имаме процес на имплементација на сериозни реформи, политички чекори насочени како придобивка за следните генерации а не за следните избори. Владата храбро влезе во реализација на овие реформи и согласно нивната испорака, граѓаните ќе очекуваат испорака и од страна на Европската Унија“, истакна Османи.

Османи нагласи дека Планот 3-6-9 претставува добра основа за изградба на широк општествен консензус, за што веќе се остварени средби со Претседателот на државата, Иванов; покрај честите комуникации, одржана е и трибина со граѓанскиот сектор, на која се презентираше Планот 3-6-9; се прават напори за создавање директни канали на комуникација и со опозицијата, од каде се добиваат позитивни сигнали, итн. „Во наредниот период, ќе се посветиме на изградбата на широк општествен и политички консензус за Планот 3-6-9, со цел да ги издвоиме интеграциите во ЕУ и НАТО од дневната политичка дебата, и со тоа, да ја искористиме историската шанса за во 2018 година да го затвориме прашањето за ЕУ и НАТО“, изјави Османи.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НИ ТРЕБА СТАБИЛНА И ФУНКЦИОНАЛНА ВЛАДА СО ЕВРОПСКА ПЕРСПЕКТИВА
Донација од бизнис секторот во правец на борбата против пандемија пристигна во земјава
ОСМАНИ: И НАТАМУ ОЧЕКУВАМЕ СИЛНА ПОДДРШКА ОД СЛОВЕНИЈА ЗА ЕВРОПСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ
Османи на одбележувањето на 21 годишнината од ослободувањето на Република Косово
Донацијата од Република Естонија за поддршка при справувањето со пандемијата предизвикана од КОВИД 19, пристигна во земјава.
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.