ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Средба Османи - Калавера во Брисел ОСМАНИ: СО ИМПЛЕМЕНТАЦИЈА НА ИПА МАСТЕР ПЛАНОТ ОЧЕКУВАМ ЗНАЧИТЕЛНО ПОДОБРУВАЊЕ НА ИСКОРИСТЕНОСТА НА СРЕДСТАВАТА ОД ИПА
09:11, среда, 15 ноември 2017

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамките на посетата на Брисел, оствари средба со Геновева Руиз Калавера, Директорка за Западен Балкан во рамките на Генералниот Директорат за соседство и проширување во Европска Унија, ДГНЕАР.

Османи ја презентираше состојбата со напредокот на Република Македонија во евроинтегративните процеси, задржувајќи се на имплементацијата на Планот 3-6-9, како и остварениот напредок во отстранувањето на политичките пречки за приближувањето кон ЕУ и НАТО. „Локалните избори беа тест за владата и за нејзиниот капацитет да ги имплементира предвидените мерки и активности и доследно истите да ги примени во пракса“ – истакна Османи. Тој додаде дека изборите биле оценети како фер, слободни и кредибилни од страна на сите домашни и меѓународни институции кои ги следеле изборите, меѓу кои секако е и ОБСЕ/ОДИХР, како најрелевантна институција која ги следеше изборите.

Османи ја потенцираше и посветеноста на Владата повторно да се  фокусира на европската и реформската агенда, што треба да резултира со целосно спроведување на сите потребни реформи кои од Македонија ги бара Унијата, а кои се, или ќе бидат, соодветно нотирани во останатите делови од Планот 3-6-9.

На средбата со Геновева Руиз Калавера  беа отворени и прашањата за искористувањето на средствата од ИПА, од страна на Македонија, за што Османи посочи дека во финална фаза е изготвувањето на т.н. ИПА Матер План, во кој се содржат мерки и активности со кои треба да се подобри ИПА структурата, како и да се унапреди апсорпционата моќ за искористување на ИПА средствата.

„ИПА Мастер планот го изготвуваме заедно со Делегацијата на Европската Унија во Скопје, за што имаме редовни средби, и истиот многу наскоро ќе биде пласиран во јавноста и ќе започне неговата имплементација“. – Истакна Османи на средбата. Тој додаде дека очекува од стана на Европската Комисија и сите нејзини тела, поддршка за реформите на ИПА структурата, затоа што, нагласи Османи, тоа значи и доближување од европските стандарди што е еден од најважните причини за целиот процесот на европско интегрирање. 

Османи е на дводневна посета на Брисел каде, меѓу останатите, оствари средби со Потпретседателката на Европската Комисија и Висок претставник за надворешна и безбедносна политика на Европска Унија, Федерика Могоерини, како и со Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан. 

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НИ ТРЕБА СТАБИЛНА И ФУНКЦИОНАЛНА ВЛАДА СО ЕВРОПСКА ПЕРСПЕКТИВА
Донација од бизнис секторот во правец на борбата против пандемија пристигна во земјава
ОСМАНИ: И НАТАМУ ОЧЕКУВАМЕ СИЛНА ПОДДРШКА ОД СЛОВЕНИЈА ЗА ЕВРОПСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ
Османи на одбележувањето на 21 годишнината од ослободувањето на Република Косово
Донацијата од Република Естонија за поддршка при справувањето со пандемијата предизвикана од КОВИД 19, пристигна во земјава.
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.