ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Вести
ОСМАНИ: БРЕГЗИТ НЕМА ДА ВЛИЈАЕ НЕГАТИВНО НА ПРОШИРУВАЊЕТО НА ЕУ КОН ЗАПАДЕН БАЛКАН
15:17, четврток, 21 септември 2017

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи беше домаќин на делегација на претставници од Домот на Лодровите/Горниот дом на Парламентот на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, составена од Баронесата Џин Елизабет Касинс, Лордот Брус Џозеф Грокот, и советниците Рошани Паламакумбура и Кенет Морисон.

На средбата се разговараше за перспективите на Република Македонија во наредниот период, поддршката на Велика Британија , како и можностите за нејзиното унапредување. „Вашата посета овде покажува дека, иако Брегзит е во процес, вашата земја сè уште ја поддржува важноста на политиката на проширување за безбедноста, стабилноста, демократијата и владеењето на правото во Европа“, истакна Вицепремиерот Османи на почетокот на средбата.

Поддршката од Владата на Велика Британија за евроатлантските аспирации на Македонија е евидентна. Доказ за тоа е и неодамнешното потпишување на Заедничката изјава за партнерство и соработка помеѓу двете земји, а Лондон идната година ќе биде и домаќин на Самитот за Западен Балкан. „Велика Британија отсекогаш било еден од најсилните билатерални донатори на Македонија, што претставува еден од позначајните фактори за нашиот развој“, рече Османи, изразувајќи притоа очекување дека поддршката на Обединетото Кралство за спроведување на реформите во земјава ќе продолжи и во наредниот период.

Во однос на претстојниот Брегзит, на средбата се разговараше и за билатералните односи меѓу двете земји кои е потребно да се регулираат соодветно на новите состојби. Беа отворени темите за меѓусебните трговски односи, заштита на странските инвеститори кои доаѓаат од Велика Британија, статусот и заштитата на македонските граѓани кои живеат и работат во Велика Британија итн. Како посебно важна за Република Македонија, беше отворена и темата за придонесот во буџетот на ЕУ од страна на Британија, нешто што има силно влијание и на ИПА фондовите кои, пак, се од особено значење за Македонија. Вицепремиерот Османи порача дека постои отвореност за дискусија за сите овие прашања кои би можеле да произлезат од процесот на Брегзит и изрази надеж дека Брегзит нема да влијае негативно како на меѓусебните односи, така и на процесот на интегрирање на целиот регион во Европската Унија.
Сподели ја содржината!
Вести
Средба со Лоазо, Министер за европски прашање при МНР на ФР ОСМАНИ: ОЧЕКУВАМЕ ВИЗИБИЛНОСТ ЗА НАПРЕДОКОТ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈАКОН ЕУ И НАТО
Пред посетата на Париз, Османи на средба со Тимоние
ОСМАНИ: НАЈНОВИТЕ ЗАБЕЛЕШКИТЕ НА ПРИБЕ ВО ЦЕЛОСТ ЌЕ СЕ НАЈДАТ ВО ПЛАНОТ 3-6-9
ОСМАНИ ВО САЛЦБУРГ: ЦЕЛИОТ БАЛКАН Е ПОД ВЛИЈАНИЕ НА ЕВРОПСКИ ОПТИМИЗАМ КОЈ Е ПРИСУТЕН И ВО ЗЕМЈИТЕ ЧЛЕНКИ НА УНИЈАТА
ОСМАНИ: СОГЛАСНО РЕФОРМСКИОТ ПРОЦЕС И ПОЗИТИВНАТА КЛИМА ОЧЕКУВАМ ЕУ СООДВЕТНО ДА РЕАГИРА
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Вести
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
2017 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.