ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Средба Бесими – Давитковски: Извештајот е позитивен чекор а имплементацијата важна за Евро-интеграциите
14:01, вторник, 27 август 2013

 Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими денеска оствари средба со проф. Борче Давитковски, претседател на ад хок Комисијата за настаните од 24 Декември.
За време на средбата се разговараше за активностите на Комисијата, при што професорот Давитковски го информираше и му ги предаде на Бесими заклучоците и препораките од Извештајот кој го усвои Комисијата, а со кои се предлагаат конкретни мерки и активности кои треба да се реализираат од домашните институции. Препораките, меѓу другото се однесуваат и потребата од усогласување на одредбите помеѓу Законот за Собранието и Деловникот за работа на Собранието, предвидување одредби во Деловникот со кои ќе се уреди начинот на работа на координацијата на пратеничките групи, ревидирање на одредбите од Деловникот кои се однесуваат на постапката за донесување на буџетот, подготовка и усвојување на етички кодекс, зајакнување на улогата и на анкетните комисии и овозможување услови за непречено работење на новинарите кои ја следат работата на Собранието.
Соговорниците се согласија дека усвојувањето на Извештајот со консензус претставува позитивен чекор и доказ за спремноста на двете страни да ја поддржат неговата имплементација.
Вицепремиерот Бесими смета дека усвојувањето на Извештајот ќе биде соодветно нотирано и во есенскиот Извештај на Европската комисија за напредокот на Република Македонија, и дека ќе придонесе за понатамошен напредок во процесот на европска интеграција.
Тој го поздрави постигнатиот договор, при што истакна дека имплементацијата на заеднички договорените препораки ќе претставува важен приоритет во наредниот период. Дополнително, Бесими потенцираше дека сите надлежни институции треба максимално да се фокусираат на спроведување на реформските процеси со цел навремено и ефикасно да се реализираат обврските кои произлегуваат од Пристапниот договор на високо ниво.
Во однос на европската перспектива на земјата, вицепремиерот Бесими истакна дека е важно да се продолжи и со унапредување на односите со земјите од соседството и регионот при што фокусот треба да се стави на решавање на отворените билатерални прашања.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.