ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Вести
СРЕДБА ОСМАНИ – МААСИКАС: „Импресиониран сум од посветеноста на Владата да го искористи овој моментум. Да се посвети на реформите и отстранување на останатите пречки на патот кон Унијата.“
11:01, четврток, 20 јули 2017

Во просториите на Секретаријатот за Европски Прашања, се одржа средба меѓу Заменик Претседателот на Владата на Република Македонија, задолжен за европски прашања, Бујар Османи и Заменик Министерот за надворешни работи на Република Естонија, задолжен за Европски прашања, Мати Маасикас, при што двајцата соговорници имаа обраќање до јавноста.

Во своето обраќање, Вицепремиерот Османи уште еднаш ја потврди детерминираноста на Владата во отстранувањето на сите пречки кои претставуваат пречка за нашите евроинтеграции – имплементацијата на Планот 3-6-9, како и затворањето на отворените политички прашања, меѓу кои се и односите со соседите, но и донесувањето на законот за употребата на јазиците.

„Притоа сакам да истакнам дека Република Македонија гледа оптимистички на претседавањето со Советот на Европската Унија од страна на Република Естонија до крајот на годината, период кој нашата држава реши да го посвети на реформите и отстранување на сите пречки кои го отежнуваат приближувањето на Македонија кон Унијата. Наша цел е, додека трае претседавањето на Естонија, да ги добиеме првите конкретни чекори од страна на Унијата кои ќе бидат во насока на визибилноста на европската перспектива на Република Македонија.“ – истакна Османи на средбата. Тој додаде дека е добро што Република Македонија, на овој пат кон Европската унија, има пријатели и поддржувачи, и дека Република Естонија ја смета за таков сојузник.

Маасикас, заблагодарувајќи се на гостопримството и пријателството кое го чувствува веќе втор ден од неговата посега на Република Македонија, истакна дека ЕУ ја потврдува својата позиција за поддршка на процесот на проширување, а претседавањето на Естонија, како и последователно, следните претседателства на Бугарија, Австрија и Романија, претставуваат одлична шанса, добар моментум, кој не треба да го пропуштат земјите од Западниот Балкан.

„Импресиониран сум од посветеноста на Владата да го искористи овој моментум. Да се посвети на реформите и отстранување на останатите пречки на патот кон Унијата. Проширувањето е мерит процес, и сите земји, кои имаат аспирации и ги исполнуваат условите, треба да бидат дел од Европската Унија“ – истакна Маасикас при обраќањето. Тој го потенцираше фактот, дека сите успешни итегративни процеси во Централна и Источна Европа се изградени на силен внатрешен консензус, порачувајќи го тоа искуство и за Македонија.
Сподели ја содржината!
Вести
Средба на Бујар Османи со претставници на фондациите Конрад Аденауер и Фридрих Еберт во Берлин ОСМАНИ: КОНРАД АДЕНАУЕР И ФРИДРИХ ЕБЕРТ МОЖАТ ДА ПОМОГНАТ ВО ИЗГРАДБАТА НА КОНСЕНЗУС ПО ПРАШАЊАТА ЗА ЕВРОИНТЕГРАЦИИ
Бујар Османи на одвоени средби со Адреас Гис и Кристоф Бајер во Берлин ОСМАНИ: ПОДДРШКАТА ОД ГЕРМАНИЈА Е ОД СУШТИНСКА ВАЖНОСТ ЗА МАКЕДОНИЈА И ОЧЕКУВАМЕ ИСТАТА ДА ПРОДОЛЖИ И ВО ИДНИНА
Средба Бујар Османи – Михаел Рот во Берлин ОСМАНИ: ГЕРМАНИЈА МОЖЕ ДА ПОМОГНЕ ВО РЕШАВАЊЕТО НА ОТВОРЕНИТЕ ПРАШАЊА ЗАТОА НАША ЦЕЛ Е ДА БИДЕ СТРАТЕШКИ ПАРТНЕР НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
Средба на Вицепремиерот Османи со амбасадорите од земјите на Западен Балкан ОСМАНИ: Европските перспективи претставуваат заеднички интерес кој го обединува Балканот
Средба Османи - Бенџамин Перкс: ОСМАНИ: РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, И ЈАС ЛИЧНО, ИСКРЕНО ВИ БЛАГОДАРИМЕ ЗА СE ШТО ПРАВИТЕ ЗА ДЕЦАТА ВО МАКЕДОНИЈА
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Вести
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
2017 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.