ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Вести
ИМАВМЕ НАПОРЕН И ДИНАМИЧЕН МЕСЕЦ, ГО ФИНАЛИЗИРАВМЕ ПЛАНОТ 3-6-9, ВРЕМЕ Е ДА ПОЧНЕМЕ ДА ИСПОРАЧУВАМЕ
16:57, петок, 07 јули 2017

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денес се сретна со Постојаниот координатор на УНДП и постојан претставник, Луиза Винтон.

Османи изрази благодарност до Винтон за нејзиниот досегашен професионален и личен ангажман и одличната досегашна соработка. И двајцата се согласија дека УНДП во претстојниот период може да даде голем придонес во активностите кои Владата ги презема за враќање на земјата на патот на ЕУ. „Имавме напорен и динамичен месец, го финализиравме Планот 3-6-9, време е да почнеме да испорачуваме. Свесни сме за големите очекувања од граѓаните и тоа преставува уште еден предизвик за нас да ги вложиме сите расположливи механизми за да ги адресираме итните реформски приоритети “-рече Османи.

Со оглед на меѓународното и регионалното искуство, Вицепремиерот Османи истакна дека очекува УНДП да продолжи да ја поддржува земјата и понатаму во процесот на евроинтеграција. Тој нагласи дека УНДП е долгогодишен партнер на Македонија кој дава поддршка во областите на децентрализација, социјална инклузија, животна средина, опоравување и реконструкција во случај на катастрофи, меѓусекторски и заеднички програми, и се надева дека таквата соработка да се продлабочи и унапреди. Секако размената на искуства во искористувањето на ИПА фондовите би било дополнителен придонес во успешната соработка.

Сподели ја содржината!
Вести
ОСМАНИ И САЛИЈИ ГО СОБРАА ПРАВОСУДНИОТ ВРВ НА РАБОТНА СРЕДБА ЗА ПЛАНОТ 3-6-9
рибина во Секретаријатот за европски прашања – „Имплементација на Планот 3-6-9“ Османи: дел од 73-те мерки од планот веќе се реализираа
СРЕДБА ОСМАНИ – МААСИКАС: „Импресиониран сум од посветеноста на Владата да го искористи овој моментум. Да се посвети на реформите и отстранување на останатите пречки на патот кон Унијата.“
Потребна ни е валоризација на напорите за евроинтегративните процеси
ПЛАНОТ 3-6-9 ДЕНЕС ПРЕД АМБАСАДОРИТЕ НА ЗЕМЈИТЕ ЧЛЕНКИ НА ЕВРОПСКАТА УНИЈА
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Вести
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
2017 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.