ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Вести
Tрибина во Секретаријатот за европски прашања – „Имплементација на Планот 3-6-9“ Османи: дел од 73-те мерки од планот веќе се реализираа
13:55, петок, 21 јули 2017

Денес, во просториите на Секретаријатот за европски прашања, се одржа трибина на Секретаријатот со претставниците на граѓанскиот сектор. Темата на трибината беше имплементација на Планот 3-6-9. На трибината претставниците од Секретаријатот, предводени од Вицепремиерот Бујар Османи, ги презентираа мерките, активностите и механизмите кои Секретаријатот за европски прашања ги воведува, со цел поквалитетен надзор, координација и имплементација на Планот 3-6-9.

Пред почетокот на трибината, обраќање до медиумите имаше Вицепремиерот Бујар Османи, кој ја истакна потребата од засилена имплементација на Планот 3-6-9, притоа, повикувајќи ги невладините организации, медиумите и воопшто сите заинтересирани страни, да се вклучат секој со своите активности, во процесот на имплементација на Планот.

„Драфтирањето на Планот 3-6-9 можеби беше полесната работа. Планот доби широка поддршка како надвор, од нашите меѓународни партнери, така и дома, кај домашната јавност. Во таа смисла Планот успеа да обезбеди општествен консензус, но сега ни е потребна имплементација. 73 мерки, за 3 месеци, во лимитирачки услови на прогласување избори и летни месеци. Сега е предизвикот, да направиме систем за мониторирање, координирање и за информирање“ – истакна Османи. Тој додаде дека имплементацијата на Планот 3-6-9 претставува обврска преземена пред меѓународните партнери за откочување на евроинтегративните процеси, но и основен предуслов за изградба на стабилно демократско општество и европска држава за граѓаните на Република Македонија.

„Потребно е прашањето на евроинтеграции да го издигнеме на едно супра-партиско, супра-етничко, ако сакате супра-национално ниво, по кое нема да има политичко расправање туку консензус. Тоа се покажа успешно на примерот на Хрватска, каде и позиција и опозицијата се договорија политичкиот натпревар да го водат по сите други теми, а по прашањето на евроинтеграциите да се држат до консензусот“ – истакна Османи.

На трибината земаа учество бројни невладини организации, претставници на медиуми и претставници од Секретаријатот за европски прашања кои се задолжени за имплементацијата на Планот 3-6-9.

Сподели ја содржината!
Вести
Османи и Дураку во посета на општина Дебар
Државната Секретарка Габер во работна посета на Брисел
ОСМАНИ: УНГАРСКОТО ИСКУСТВО ВО ПРЕГОВОРИТЕ Е ОД ОГРОМНО ЗНАЧЕЊЕ ЗА НАС
14-ти Состанок на Советот за стабилизација и асоцијација меѓу Република Македонија и Европската унија
СРЕДБА ТИЛЕВ - ПЕТКОВ
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Вести
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
2018 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.