ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Вести
ГРЦИЈА ТРЕБА ДА БИДЕ НАШ СОСЕД, ПРИЈАТЕЛ И ПАРТНЕР ВО ЕВРОИНТЕГРАТИВНИТЕ ПРОЦЕСИ
16:44, среда, 05 јули 2017

Денес, Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, Бујар Османи оствари средба со амбасадорот на Република Грција Димитриос Јанакакис.

На средбата Вицепремиерот Османи го образложи Планот 3-6-9 кој претходно на денешната прес конференција за прв пат беше презентиран на јавноста. Тој ги претстави реформските активности кои се планираат во првите три месеци и ги пренесе очекувањата на Владата за отстранување на условеноста и добивање на чиста препорака од страна на Европската комисија. Вицепремиерот Османи нагласи дека оваа Влада, со досегашните активности и со овој план, покажува и ќе докаже дека сака да ја врати земјата таму каде што припаѓа, во Евро-атлантското семејство. Османи посочи дека долгото чекање пред вратите на Унијата ја повлече земјата назад и ја однесе во длабока политичка и институционална криза, поради што, повеќе не смееме да правиме грешки

„Ние мора да го искористиме овој прозорец на можности што сега ни се отвора, овој нов моментум на севкупен оптимизам, како во земјата, така и во земјите-членки на Европската Унија. За нас нема друга алтернатива освен членството во Европска унија, поради што е важна вашата поддршка, како сосед, пријател и партнер, за евроинтегративните процеси на нашата земја“- рече Османи.

Во натамошниот разговор Вицепремиерот Османи истакна дека промовирањето на односите и соработката со соседните земји, како и зајакнувањето на регионалната соработка, остануваат висок приоритет на Владата. Тој посочи дека мекрите за градење на доверба меѓу двете земји се значајни чекори кон промовирање на добрососедските односи и продлабочување на билатералната соработка, и изрази подготвеност за понатамошно зајакнување на истата и активно учество во сите релевантни иницијативи. Тој додаде дека соработката меѓу двете земји беше од суштинско значење за запирање на миграциските текови кон остатокот од ЕУ и уште еден доказ дека кога работиме заедно, резултатите се евидентни.

Сподели ја содржината!
Вести
ОСМАНИ: ВО ПРЕСРЕТ НА ПОЧЕТОКОТ НА ПРЕГОВОРИ ПОТРЕБНА НИ Е КВАЛИТЕТНА РЕФОРМСКА АГЕНДА
“Поддршка на Државниот завод за статистика за градење на капацитетите и подобрување на усогласеноста на статистијката со стандардите на ЕУ”
ОСМАНИ: ШВЕДСКА Е ГОЛЕМ ПОДДРЖУВАЧ НА ПОЛИТИЧКИОТ И ЕКОНОМСКИОТ НАПРЕДОК НА ЗЕМЈАТА
ОСМАНИ: ПРЕКУ ИЗГРАДБАТА НА ЗАЕДНИЧКИ ПРОЕКТИ ГРАДИМЕ ЗАЕДНИЧКА ИДНИНА
Оценска мисија во Република Македонија Поглавје 23 – Правосудство и фундаментални права- Управна постапка и управно право
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Вести
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
2018 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.