ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Вести
Средба Османи- Гарет: Македонија и во иднина ќе може да смета на поддршка од страна на Обединетото Кралство за своите евро и евро-атлатските аспирации
15:29, четврток, 22 јуни 2017

Денес во просториите на Секретаријатот за европски прашања се одржа средба помеѓу Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи и Амбасадорот на Обединетото Кралство, Чарлс Едмунд Гарет.

Вицепремиерот Османи го изрази своето задоволство од континуираната поддршка што Република Македонија ја добива од Обединетото Кралство во процесот на европската и евро-атлантската интеграција на земјата. Тој изрази и задоволство од поддршката и заложбите на Обединетото Кралство кон процесот на натамошно проширување на ЕУ, со што се остава отворена вратата за влез во унијата на земјите од Западниот Балкан.

Тој посочи дека Амбасадата на Обединетото Кралство во Скопје е доста активна во поддршката на реформите поврзани со евроинтегративниот процес на нашата земја преку проекти во неколку клучни области: поддршка на реформата на јавната администрација, владеење на правото и фундаментални права, како и поддршка на проекти за спроведување на мерките за борба против корупција.

Соговорниците се согласија дека Македонија успешно излегува од длабоката политичка и институционална криза во која беше западната изминатиот период и констатираа дека земјата има одлична можност да ја искористи позитивната клима која владее како во земјата така и кај земјите членки на Унијата и да ги забрза евроинтегративните процеси. Во тој контекст Вицепремиерот посочи на акцискиот план на Владата за спроведување на итните реформски приоритети и обврски кои произлегуваат од Пржинскиот договор, препораките на ОБСЕ/ОДИХР како и препораките на Венецијанската комисија, забелешките нотирани во извештаите на Европската комисија, забелешките нотирани во Извештајот на Прибе итн.

На крајот двајцата соговорници изразија задоволство од развојот на настаните во земјата, како и од развојот на односите меѓу двете земји, при што констатираат дека соработката ќе продолжи и во иднина, а Македонија ќе може да смета на поддршката од Обединетото кралство за своите евро и евро-атлантски аспирации.

Сподели ја содржината!
Вести
Работен состанок Бујар Османи – Ѓорги Сламков ОСМАНИ: ПОТРЕБНО Е СИТЕ ИНСТИТУЦИИ ЧИЈА ОБВРСКА СЕ ИНТЕРЕСИТЕ НА ГРАЃАНИТЕ ДА СЕ ПОСВЕТАТ НА РЕФОРМИТЕ
Средба на Бујар Османи со претставници на фондациите Конрад Аденауер и Фридрих Еберт во Берлин ОСМАНИ: КОНРАД АДЕНАУЕР И ФРИДРИХ ЕБЕРТ МОЖАТ ДА ПОМОГНАТ ВО ИЗГРАДБАТА НА КОНСЕНЗУС ПО ПРАШАЊАТА ЗА ЕВРОИНТЕГРАЦИИ
Бујар Османи на одвоени средби со Адреас Гис и Кристоф Бајер во Берлин ОСМАНИ: ПОДДРШКАТА ОД ГЕРМАНИЈА Е ОД СУШТИНСКА ВАЖНОСТ ЗА МАКЕДОНИЈА И ОЧЕКУВАМЕ ИСТАТА ДА ПРОДОЛЖИ И ВО ИДНИНА
Средба Бујар Османи – Михаел Рот во Берлин ОСМАНИ: ГЕРМАНИЈА МОЖЕ ДА ПОМОГНЕ ВО РЕШАВАЊЕТО НА ОТВОРЕНИТЕ ПРАШАЊА ЗАТОА НАША ЦЕЛ Е ДА БИДЕ СТРАТЕШКИ ПАРТНЕР НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
Средба на Вицепремиерот Османи со амбасадорите од земјите на Западен Балкан ОСМАНИ: Европските перспективи претставуваат заеднички интерес кој го обединува Балканот
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Вести
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
2017 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.