ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Вести
Средба Османи- Суомалаинен: изборната реформа останува меѓу клучните приоритети на Владата
21:10, четврток, 15 јуни 2017

Денес во просториите на Секретаријатот за европски прашања се одржа средба помеѓу Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи и Амбасадорката на ОБСЕ, Нина Суомалаинен.

 

На средбата Вицепремиерот Османи истакна дека Мисијата на ОБСЕ во Скопје обезбедува важна помош за Македонија, особено во областа на владеење на правото и изборните реформи, и затоа состанокот доаѓа во вистински момент, имајќи ги предвид претстојните локални избори.

Во таа насока Османи подвлече дека изборната реформа останува меѓу клучните приоритети на Владата, вклучително и адресирање на препораките наведени во извештаите на ОБСЕ/ОДИХР.

 

Тој подвлече дека долгата политичката криза беше резултат на статус кво состојбата, предизвикана од застојот во евроатлантските интеграции на земјата. Новата Влада, додаде тој, има можност да го искористи позитивниот момент на новиот евроинетгративен импулс и повторно да го активира процесот на реформи во согласност со стандардите на ЕУ, кои се и во согласност со принципите и заложбите на ОБСЕ.

 

Османи исто така нагласи дека Владата ќе се фокусира и на имплементација на Охридскиот рамковен договор и решавање на отворените билатерални прашања со соседите, како важни елементи за напредок во процесот на евроатлантска интеграција.

 

Амбасадорката Суомалаинен искажа подготвеност да обезбеди поддршка и помош за реформскиот процес, особено во областите во кои имаат експертиза и веќе работат во земјава, како што се реформите во судството, медиумите, и секако изборите, но и други области кои се од интерес за интеграцијата на Македонија во ЕУ

Сподели ја содржината!
Вести
Работен состанок Бујар Османи – Ѓорги Сламков ОСМАНИ: ПОТРЕБНО Е СИТЕ ИНСТИТУЦИИ ЧИЈА ОБВРСКА СЕ ИНТЕРЕСИТЕ НА ГРАЃАНИТЕ ДА СЕ ПОСВЕТАТ НА РЕФОРМИТЕ
Средба на Бујар Османи со претставници на фондациите Конрад Аденауер и Фридрих Еберт во Берлин ОСМАНИ: КОНРАД АДЕНАУЕР И ФРИДРИХ ЕБЕРТ МОЖАТ ДА ПОМОГНАТ ВО ИЗГРАДБАТА НА КОНСЕНЗУС ПО ПРАШАЊАТА ЗА ЕВРОИНТЕГРАЦИИ
Бујар Османи на одвоени средби со Адреас Гис и Кристоф Бајер во Берлин ОСМАНИ: ПОДДРШКАТА ОД ГЕРМАНИЈА Е ОД СУШТИНСКА ВАЖНОСТ ЗА МАКЕДОНИЈА И ОЧЕКУВАМЕ ИСТАТА ДА ПРОДОЛЖИ И ВО ИДНИНА
Средба Бујар Османи – Михаел Рот во Берлин ОСМАНИ: ГЕРМАНИЈА МОЖЕ ДА ПОМОГНЕ ВО РЕШАВАЊЕТО НА ОТВОРЕНИТЕ ПРАШАЊА ЗАТОА НАША ЦЕЛ Е ДА БИДЕ СТРАТЕШКИ ПАРТНЕР НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
Средба на Вицепремиерот Османи со амбасадорите од земјите на Западен Балкан ОСМАНИ: Европските перспективи претставуваат заеднички интерес кој го обединува Балканот
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Вести
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
2017 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.