ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Вести
Средба Османи- Ромео: изгубеното време треба да се надомести
15:18, четврток, 15 јуни 2017

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи денес оствари средба со Амбасадорот на Република Италија, Карло Ромео.

 

Од аспект на македонските аспирации за членство во ЕУ, Вицепремиерот Османи потенцираше дека фокусот останува на исполнувањето на обврските кои произлегуваат од Итните реформски приоритети и Договорот од Пржино и очекува да се постигнат резултати, со цел да се отстрани условеноста за препораката за членство. Тој изрази надеж дека оваа позитивна енергија која сега преовладува ќе биде одржлива и ефикасно ќе се насочи кон реализација на она што го имаме зацртано како цел-членство во Европската унија и НАТО. Османи истакна дека е време да се затворат меѓуетничките прашања како и сите други отворени прашања кои се клучен елемент за остварување на нашите евроатлантски аспирации.

 

 „Имаме голем предизвик пред нас да надоместиме за изгубеното време и се надевам дека тоа ќе го направиме во тесна соработка со сите заинтересирани страни во земјата како и со меѓународните партнери“- рече Османи. Го посочи Берлинскиот процес како добар механизам за понатамошно зајакнување на регионалната соработка и економиите на земјите од Западен Балкан. Османи нагласи дека очекуваме конкретни резултати од претстојниот самит во Трст, кој се одржува во рамките на Берлинскиот процес, и воедно е уште една потврда дека поддршката на Италија за проширување на Унијата кон земјите од Западен Балкан останува.

 

Вицепремиерот Османи и Амбасадорот Ромео изразија задоволство од билатералната соработка меѓу двете земји, како и меѓусебните пријателски односи, иако посочија дека има простор за нејзино унапредување со нови конкретни проекти. Двајцата соговорници се согласија дека постојниот оптимизам и јасно изразената подготвеност треба да се искористи за забрзување на темпото на реформите и откочување на евроатлантските процеси во Македонија.

Сподели ја содржината!
Вести
ОСМАНИ: ВО ПРЕСРЕТ НА ПОЧЕТОКОТ НА ПРЕГОВОРИ ПОТРЕБНА НИ Е КВАЛИТЕТНА РЕФОРМСКА АГЕНДА
“Поддршка на Државниот завод за статистика за градење на капацитетите и подобрување на усогласеноста на статистијката со стандардите на ЕУ”
ОСМАНИ: ШВЕДСКА Е ГОЛЕМ ПОДДРЖУВАЧ НА ПОЛИТИЧКИОТ И ЕКОНОМСКИОТ НАПРЕДОК НА ЗЕМЈАТА
ОСМАНИ: ПРЕКУ ИЗГРАДБАТА НА ЗАЕДНИЧКИ ПРОЕКТИ ГРАДИМЕ ЗАЕДНИЧКА ИДНИНА
Оценска мисија во Република Македонија Поглавје 23 – Правосудство и фундаментални права- Управна постапка и управно право
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Вести
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
2018 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.