ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Вести
Османи до Тимоние: клучно е да ја отстраниме условеноста на препораката
18:44, среда, 14 јуни 2017

Денес Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи оствари средба со Амбасадорот на Француската Република, Кристиан Тимоние.

 

На средбата Вицепремиерот Османи истакна дека соработката со Франција, која има историски значајна улога во процесот на одлучување во ЕУ, е од голема важност за Македонија, особено отворената поддршка за интеграција на Македонија во ЕУ и во НАТО.

 

Вицепремиерот подвлече дека  позитивната клима по неодамнешната посета на Брисел, и остварените средби со високите претставници на Европската унија и НАТО, ќе се искористи како дополнителен поттик да се  внесе нова енергија во спроведувањето на европските реформи. „За нас од суштинско значење е да се отстрани условеноста на препораката на Комисијата за отпочнување на преговорите за пристапување “, порача Вицепремиерот Османи. Тој посочи дека треба да се работи заеднички и  посветено со цел да се придвижи Македонија  кон европското семејство со вклучување на сите кои може да придонесат во процесот, секако тука нагласувајќи го и придонесот и континуираната поддршка на претставниците на меѓународната заедница во земјата. Најавената посета на Еврокомесарот Хан и Прибе со неговиот тим според Османи е уште една потврда за обновувањето на реформскиот процес.

 

На крајот од средбата Османи и Тимоние се согласија дека проширувањето на Унијата кон земјите од Западен Балкан мора да продолжи и дека Македонија нема друга алтернатива освен евроатлантската интеграција.

Сподели ја содржината!
Вести
ОСМАНИ: ВО ПРЕСРЕТ НА ПОЧЕТОКОТ НА ПРЕГОВОРИ ПОТРЕБНА НИ Е КВАЛИТЕТНА РЕФОРМСКА АГЕНДА
“Поддршка на Државниот завод за статистика за градење на капацитетите и подобрување на усогласеноста на статистијката со стандардите на ЕУ”
ОСМАНИ: ШВЕДСКА Е ГОЛЕМ ПОДДРЖУВАЧ НА ПОЛИТИЧКИОТ И ЕКОНОМСКИОТ НАПРЕДОК НА ЗЕМЈАТА
ОСМАНИ: ПРЕКУ ИЗГРАДБАТА НА ЗАЕДНИЧКИ ПРОЕКТИ ГРАДИМЕ ЗАЕДНИЧКА ИДНИНА
Оценска мисија во Република Македонија Поглавје 23 – Правосудство и фундаментални права- Управна постапка и управно право
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Вести
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
2018 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.