ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Вести
Неформална средба на ЗПВРМ Адеми и алумни и студенти корисници на Еразмус +
13:36, среда, 10 мај 2017
Денес во МК-ЕУ Инфо центарот на Секретаријатот за европски прашања се одржа неформална средба на Вицепремиерот за европски прашања, Арбр Адеми,  претставник од Делегација на ЕУ во Република Македонија Маури Ди Вероли и директорот на националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Дарко Димитров со алумни и студенти корисници на програмата за размена Еразмус +.

Присутните студенти од Република Македонија како и од земји членки на ЕУ кои престојуваат моментално на размена во нашата земја, имаа можност да ги  споделат своите искуства од размената преку оваа програма. „Фактот што во 2016 година, вкупно 106 проекти беа одобрени и финансирани со средства во висина од околу 5 милиони евра во рамките на Еразмус + е потврда за високиот интерес меѓу потенцијалните корисници во земјата, но исто така и за високиот квалитет на апликациите. Мило ми е што гледам и студенти од ЕУ земји членки кои ја одбрале нашата држава како дестинација за проширување на своите знаења и секако запознавање со нејзината култура - истакна Адеми.

Оваа средба е еден од серијата настани кои ги организира Секретаријатот по повод Денот на Европа.
Сподели ја содржината!
Вести
Средба на Бујар Османи со претставници на фондациите Конрад Аденауер и Фридрих Еберт во Берлин ОСМАНИ: КОНРАД АДЕНАУЕР И ФРИДРИХ ЕБЕРТ МОЖАТ ДА ПОМОГНАТ ВО ИЗГРАДБАТА НА КОНСЕНЗУС ПО ПРАШАЊАТА ЗА ЕВРОИНТЕГРАЦИИ
Бујар Османи на одвоени средби со Адреас Гис и Кристоф Бајер во Берлин ОСМАНИ: ПОДДРШКАТА ОД ГЕРМАНИЈА Е ОД СУШТИНСКА ВАЖНОСТ ЗА МАКЕДОНИЈА И ОЧЕКУВАМЕ ИСТАТА ДА ПРОДОЛЖИ И ВО ИДНИНА
Средба Бујар Османи – Михаел Рот во Берлин ОСМАНИ: ГЕРМАНИЈА МОЖЕ ДА ПОМОГНЕ ВО РЕШАВАЊЕТО НА ОТВОРЕНИТЕ ПРАШАЊА ЗАТОА НАША ЦЕЛ Е ДА БИДЕ СТРАТЕШКИ ПАРТНЕР НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
Средба на Вицепремиерот Османи со амбасадорите од земјите на Западен Балкан ОСМАНИ: Европските перспективи претставуваат заеднички интерес кој го обединува Балканот
Средба Османи - Бенџамин Перкс: ОСМАНИ: РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, И ЈАС ЛИЧНО, ИСКРЕНО ВИ БЛАГОДАРИМЕ ЗА СE ШТО ПРАВИТЕ ЗА ДЕЦАТА ВО МАКЕДОНИЈА
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Вести
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
2017 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.