ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Вести
17:07, четврток, 20 април 2017
Денес во Скопје беше официјално означено отпочнувањето на реализацијата на кинеската донација во вредност од седум милиони евра наменета за модернизација на македонскиот образовен систем.

Донацијата на опремата се реализира преку телекомуникацискиот гигант Хуавеј и содржи модерни информатичко- комуникациски уреди клауд дата центар, систем за електронско учење, персонални компјутери, лаптопи, интерактивни табли, принтери, уреди за мрежно врзување и друга опрема со која 27 училишта во Скопје добија мултифункционални „паметни“ училници, а дел од опремата доби и Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство –ФИНКИ.

Овој проект е финансиран преку Секретаријатот за европски прашања и произлегува од успешната долгогодишна партнерска соработка меѓу Владите на Република Македонија и Народна Република Кина, во рамките на потпишаниот меморандум за соработка.
Сподели ја содржината!
Вести
Средба Османи- Пломп: Холандија отсекогаш била еден од најискрените поддржувачи на Република Македонија
Тематски консултации со претставници на граѓански организации „ЕУ интеграцијата треба да не обединува сите“
Средба Османи-Зулуета: Владата ќе ги адресира клучните забелешки и препораки на ОБСЕ/ОДИХР пред одржувањето на локалните избори
Средба Османи – Мемети: потребно е Владата и Народниот правобранител да ја обноват комуникацијата и да ја зајакнат меѓусебната доверба
Средба Османи- Гарет: Македонија и во иднина ќе може да смета на поддршка од страна на Обединетото Кралство за своите евро и евро-атлатските аспирации
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Вести
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
2017 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.