ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Вести
Секретаријатот за европски прашања домаќин на предавање за студентите од Американ Колеџ
13:29, понеделник, 20 март 2017
Денес, 20 март 2017 година, во Секретаријатот за европски прашања се одржа предавање за студентите од Американ Колеџ Скопје на тема “Процесот на интеграција на Република Македонија во Европската Унија”. Предавањето го отвори Драган Тилев, државен советник за европски политики и координација во Секретаријатот.

Предавањето го одржа Александар Зафироски од одделението за економско- финансиски прашања, царина и даноци. Во презентацијата беа опфатени повеќе области и прашања од интерес на студентите, меѓу кои најзначајни беа функцијата и структурата на Секретаријатот за европски прашања во однос на евроинтегративниот процес, комуникацијата и координацијата со Европската комисија, а беше даден и осврт на Економските критериуми и макроекономските политики во процесот на европските интеграции. Студентите имаа можност да се вклучат интерактивно во предавањето со сопствени прашања и коментари во однос на опфатените теми.

Овој настан претставува продолжување на праксата на Секретаријатот за соработка со високообразовните институции и инклузијата на младите во процесот на европска интеграција.
Сподели ја содржината!
Вести
Работен состанок Бујар Османи – Ѓорги Сламков ОСМАНИ: ПОТРЕБНО Е СИТЕ ИНСТИТУЦИИ ЧИЈА ОБВРСКА СЕ ИНТЕРЕСИТЕ НА ГРАЃАНИТЕ ДА СЕ ПОСВЕТАТ НА РЕФОРМИТЕ
Средба на Бујар Османи со претставници на фондациите Конрад Аденауер и Фридрих Еберт во Берлин ОСМАНИ: КОНРАД АДЕНАУЕР И ФРИДРИХ ЕБЕРТ МОЖАТ ДА ПОМОГНАТ ВО ИЗГРАДБАТА НА КОНСЕНЗУС ПО ПРАШАЊАТА ЗА ЕВРОИНТЕГРАЦИИ
Бујар Османи на одвоени средби со Адреас Гис и Кристоф Бајер во Берлин ОСМАНИ: ПОДДРШКАТА ОД ГЕРМАНИЈА Е ОД СУШТИНСКА ВАЖНОСТ ЗА МАКЕДОНИЈА И ОЧЕКУВАМЕ ИСТАТА ДА ПРОДОЛЖИ И ВО ИДНИНА
Средба Бујар Османи – Михаел Рот во Берлин ОСМАНИ: ГЕРМАНИЈА МОЖЕ ДА ПОМОГНЕ ВО РЕШАВАЊЕТО НА ОТВОРЕНИТЕ ПРАШАЊА ЗАТОА НАША ЦЕЛ Е ДА БИДЕ СТРАТЕШКИ ПАРТНЕР НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
Средба на Вицепремиерот Османи со амбасадорите од земјите на Западен Балкан ОСМАНИ: Европските перспективи претставуваат заеднички интерес кој го обединува Балканот
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Вести
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
2017 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.