ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Вести
Блажеска на Глобалниот самит за жени лидери 2017
15:00, петок, 17 февруари 2017

Државниот секретар за европски прашања, Ана Блажеска денес учествуваше на Глобалниот самит за жени лидери 2017, со свое обраќање на панел дискусијата за носители на јавни политики. 

Во својот говор Блажеска истакна дека присуството и вклученоста на жените во процесите на развој на политиките е евидентно но она кое е потребно и кон кое целиме е што поголем број на жени на позиции каде се одлучува.  

Цел на Самитот е остварување на меѓународен дијалог за унапредување на женското лидерство, креирање на стратешки политики за развој, како и механизми кои позитивно ќе влијаат на економијата во една држава. Самитот се одржува од 17-19 Февруари 2017 година, во Хотел Мериот Скопје и на него учествуваат еминентни жени лидери од политичката сфера, корпоративната елита и дипломатскиот кор, од пет континенти.

Сподели ја содржината!
Вести
Средба Османи- Пломп: Холандија отсекогаш била еден од најискрените поддржувачи на Република Македонија
Тематски консултации со претставници на граѓански организации „ЕУ интеграцијата треба да не обединува сите“
Средба Османи-Зулуета: Владата ќе ги адресира клучните забелешки и препораки на ОБСЕ/ОДИХР пред одржувањето на локалните избори
Средба Османи – Мемети: потребно е Владата и Народниот правобранител да ја обноват комуникацијата и да ја зајакнат меѓусебната доверба
Средба Османи- Гарет: Македонија и во иднина ќе може да смета на поддршка од страна на Обединетото Кралство за своите евро и евро-атлатските аспирации
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Вести
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
2017 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.