ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Вести
Донација на возила од ЕУ
13:27, петок, 10 февруари 2017

Денес во Министерството за внатрешни работи се одржа свеченост по повод примопредавањето на возила од страна на Комесарот Јоханес Хан, како поддршка на нашите институции кои беа вклучени во справувањето со миграциската криза кои се набавени преку фондовите на Европската Унија.

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, д-р Арбр Адеми во своето обраќање посочи дека од почетокот на мигрантската криза Европската унија,  и земјите членки континуирано ги помагаат нашите напори за спречување на нелегалните миграциски движења. 

Кризата  ни покажа дека овој регион треба што е можно побрзо да стане дел од Европската унија и нејзиниот безбедносен систем, бидејќи заедничките напори и соработка се најсоодветниот одговор на сите предизвици, посочи Адеми. 

На крајот Вицепремиерот Адеми изрази благодарност до Делегацијата на ЕУ за активната поддршка и помош при планирањето и реализацијата на помошта наменета за справување со последиците од мигрантската криза,  и очекување дека ваквиот пристап ќе се рефлектира и на останатите мерки. 

Еврокомесарот Хан со оваа свеченост ја заокружи неговата посета во Република Македонија.

Сподели ја содржината!
Вести
Средба на Бујар Османи со претставници на фондациите Конрад Аденауер и Фридрих Еберт во Берлин ОСМАНИ: КОНРАД АДЕНАУЕР И ФРИДРИХ ЕБЕРТ МОЖАТ ДА ПОМОГНАТ ВО ИЗГРАДБАТА НА КОНСЕНЗУС ПО ПРАШАЊАТА ЗА ЕВРОИНТЕГРАЦИИ
Бујар Османи на одвоени средби со Адреас Гис и Кристоф Бајер во Берлин ОСМАНИ: ПОДДРШКАТА ОД ГЕРМАНИЈА Е ОД СУШТИНСКА ВАЖНОСТ ЗА МАКЕДОНИЈА И ОЧЕКУВАМЕ ИСТАТА ДА ПРОДОЛЖИ И ВО ИДНИНА
Средба Бујар Османи – Михаел Рот во Берлин ОСМАНИ: ГЕРМАНИЈА МОЖЕ ДА ПОМОГНЕ ВО РЕШАВАЊЕТО НА ОТВОРЕНИТЕ ПРАШАЊА ЗАТОА НАША ЦЕЛ Е ДА БИДЕ СТРАТЕШКИ ПАРТНЕР НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
Средба на Вицепремиерот Османи со амбасадорите од земјите на Западен Балкан ОСМАНИ: Европските перспективи претставуваат заеднички интерес кој го обединува Балканот
Средба Османи - Бенџамин Перкс: ОСМАНИ: РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, И ЈАС ЛИЧНО, ИСКРЕНО ВИ БЛАГОДАРИМЕ ЗА СE ШТО ПРАВИТЕ ЗА ДЕЦАТА ВО МАКЕДОНИЈА
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Вести
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
2017 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.