ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Вести
Средба на вицепремиерот со Адеми францускиот амбасадор Н.Е. г-ѓа Лоренс Оер
16:50, понеделник, 15 август 2016

 Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања д-р Арбр Адеми денеска, 15.08.2016 година, оствари проштална средба со амбасадорот на Француската Република во нашата земја Н.Е. г-ѓа Лоренс Оер.

На почетокот на средбата вицепремиерот Адеми и се заблагодари на г-ѓа Оер за нејзината лична поддршка како и за поддршката и помошта на Република Франција за нашата земја и за нашите евроинтегративни напори, а особено за поддршката на Секретаријатот за европски прашања и другите државни органи.

Воедно вицепремиерот Адеми и посакауспех во нејзините идни ангажман со уверување дека дека и понатаму ќе може да сметаме на нејзиниот значаен придонес во однос на политиката на проширување на ЕУ.
Амбасадорот Оер истакна дека Франција ќе продолжи со поддршката за еворинтеграцијата на Македонија и посочи дека е потребно понатамошно продлабочување на билатералните односи меѓу двете земји. Во тој контекст, беше искажан спремност за обезбедување на експертска поддршка за справување со последиците од поплавите кои го зафатија главниот град Скопје и северо - западниот дел на Македонија.

Во однос на актуелната политичка состојба двајцата соговорници ја потенцираа важноста на целосно исполнување на Политичкиот договор и организација на кредибилни и демократски избори како и спроведувањето на реформите од европската агенда на инклузивен и транспарентен процес.

Вицепремиерот Адеми и амбасадорот Оер се согласија дека и покрај предизвиците со кои се соочува ЕУ, потребно е да се задржи фокусот и на политиката за проширување, како една од најуспешните политики на Унијта.

Сподели ја содржината!
Вести
Програмска мисија за ИПА Акциските програми за 2019 и 2020 година
Османи: Северна Македонија ги почнува преговорите оваа година
ОСМАНИ: ОЧЕКУВАМЕ ИЗВЕШТАЈ ОД ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ЗА КОНФИРМАЦИЈА НА ОДЛУКАТА ЗА ПРЕГОВОРИ
ОСМАНИ: ИМПЛЕМЕНТАЦИЈАТА НА ПЛАНОТ 18, ОСНОВА ЗА УШТЕ ЕДЕН ПОЗИТИВЕН ИЗВЕШТАЈ ОД ЕК
Трет состанок на Управниот комитет на проектот „Поддршка за управување со фондовите на ЕУ“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Вести
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
2019 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.