ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Втор координативен донаторски состанок поврзан со штетите нанесени во невремето во Скопје и Тетово
14:58, понеделник, 15 август 2016

Денес во просториите на Секретаријатот за европски прашања се одржа вториот координативен донаторски состанок, поврзан со катастрофалните поплави кои се случија на 6.8.2016 година. Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Арбр Адеми, го водеше состанокот, а свои обраќања имаа и г. Питер Глерим тим лидерот на експерти кои пристигнаа во Република Маедонија преку Европскиот механизам за цивилна заштита, г-ѓа Луиза Винтон, Постојан координатор на ООН и постојан претставник на УНДП.

Вицепремиерот Адеми истакна дека целта на овој состанок е да се добие појасна слика за целокупната донаторската поддршка која до овој момент е обезбедена од страна на билатералните партнери, за која првично се разговараше на минатонеделниот состанок. Г. Глерим информираше за улогата и поддршката која ја обезбедува Механизмот за цивилна заштита, координацијата на помошта која веќе е добиена и помошта која дополнително ќе пристигне, а ги презентираше и советите кои се однесуваат на листата за потреби, геохидролошките проблеми и проблемите со канализацијата, како и начините на кои истите ќе се решаваат и ќесе санираат настанатите штети.

Вицепремиерот Адеми им се заблагодари на сите донатори за нивната подршка и ги охрабри редовно да ја пријавуваат помошта која ја донираат, со цел да се добие посеопфатен преглед на донираната помош.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: Полската помош соодветствува со фазата на олеснување на рестриктивните мерки
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.