ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Вести
Средба на вицепремиерот Адеми со амбасадорот на Кралството Шпанија Каранза
12:36, петок, 05 август 2016

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, д-р Арбр Адеми, денес оствари средба со Н.Е. г. Рамон Абароа Каранза, амбасадор на Кралството Шпанија во Република Македонија.

На средбата се разговараше за актуелната состојба во евроинтегративниот процес на земјата, развојот на политичките случувања и во тој контекст, перспективите до крајот на годината. Вицепремиерот Адеми потенцираше дека и покрај моменталните состојби, во фокусот остануваат целосното и доследно реализирање на Договорот од Пржино и последниот Договор помеѓу четирите политички партии, спроведувањето на Охридскиот рамковен договор и натамошната имплементација на Итните реформски приоритети.

Вицепремиерот Адеми истакна дека очекуваме Шпанија, како пријател на регионот и Македонија, да продолжи со поддршка на евроинтегративниот процес. Тој исто така потенцираше дека добрите билатерални односи меѓу двете земји има простор понатаму да се унапредат, во областите на економска соработка и трговска размена, но и во други сектори, со можност и за потесна меѓуинституционална соработка со заеднички проекти.

Сподели ја содржината!
Вести
ОСМАНИ: ЈАПОНСКАТА ПОМОШ ВО ЗДРАВСТВОТО ДИРЕКТНО ГИ ТАРГЕТИРА УСЛОВИТЕ ЗА ПАЦИЕНТИТЕ
ОСМАНИ: МАКЕДОНИЈА ЌЕ УСПЕЕ ДА ЈА ОСТВАРИ АГЕНДАТА 2025 НА ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА
ОСМАНИ: ЌЕ ГИ ОБЕЗБЕДИМЕ СИТЕ ПРЕДУСЛОВИ ЗА КОНФИРМАЦИЈА НА ОДЛУКАТА ЗА ПРЕГОВОРИ ВО ЈУНИ 2019
ОСМАНИ: ПОДОБРУВАЊЕТО НА УСЛОВИТЕ ЗА МАЛДИТЕ ЗНАЧИ И НИВНО ОСТАНУВАЊЕ ВО ДРЖАВАВА
ОСМАНИ: НАЦИОНАЛНАТА КОНВЕНЦИЈА ПРЕТСТАВУВА ОДЛИЧНА ПЛАТФОРМА ЗА ВКЛУЧУВАЊЕ НА ГРАЃАНСКИОТ СЕКТОР ВО ПРЕГОВОРИТЕ
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Вести
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
2018 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.