ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Бесими: Поголема вклученост на младите во градење на Европска Македонија
14:55, понеделник, 29 јули 2013

Денес во МК-ЕУ Инфо Центарот, Заменик Претседателот на Владата задолжен за Европски Прашања д-р Фатмир Бесими се сретна со претставници на новоформираниот Национален Младински Совет на Македонија, Ивана Давидовска претседател, Дона Костуранова, потпретседател, Арбен Ристеми, Даниел Калајџиевски и Иван Јованов членови на управниот одбор на НМСМ.

На средбата претставниците на Националниот Младински Совет му ја презентираа на заменик Претседателот Бесими идејата на формирањето на советот, неговите цели и задачи, како и акцискиот план на работата на советот во наредните 6 месеци.

“Мене навистина ми е драго што гледам дека тоа што ни беше најавено за формирањето на советот конечно се оствари” – рече вицепремиерот Бесими на состанокот и им честита за изборот на управниот одбор и посака успех во работата и функционирањето.

На состанокот се потврди поддршката на Секретаријатот за Европски Прашања за Националниот Младински Совет и се разговараше за можностите за блиска соработка низ различни заеднички активности, во рамки на проект иницијативата на СЕП “Youth for Europe”.

“Мило ни е што вие сте првата владина институција која на своја иницијатива не повика на средба, и ни нудите поддршка која за нас но и за сите организации членки на Националниот Младински Совет е од голема значајност особено во ова време на формирањето” – рече Ивана Давидовска, претседател на Националниот Младински Совет на Македонија.

Националниот Младински Совет на Македонија е чадор организација, претставничко тело на младите чија мисија е да ги претставува интересите и потребите на младите луѓе како врска со сите чинители и да обезбеди вклучување и активно учество на младите во процесот на донесување одлуки на секое ниво. Советот е основан од 55 организации (младински организации, организации за млади, сојузи и подмладоци на политички партии).

“Креирањето на Националниот младински совет претставува чекор кон европското интегрирање на Македонија во областа на младите и младинските политики. Преку нашето активно делување НМС се стреми да стане партнер и промотор на европското интегрирање и поттик за младите да ги бараат, креираат и следат најсовремените европски текови во сите области кои нив ги засегаат. Како чадор организација Ви стоиме на располагање за поддршка на сите значајни процеси за младите и евроинтеграцијата” рече Ивана Давидовска, претседател на Националниот Младински Совет на Македонија.

“Јас верувам во потенцијалот на младите во Македонија и сакам да тоа го користиме најдобро што можеме, за таа цел Секретаријатот за Европски Прашања има политика на отворена врата за младинските иницијативи” рече вицепремиерот Бесими на крајот на состанокот, каде се договорија за понатамошни состаноци за соработка.
 

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: Полската помош соодветствува со фазата на олеснување на рестриктивните мерки
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.