ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Вицепремиерот Бесими на конференцијата “Speak Up!2” во Брисел, за Слободата на Изразување и Медиуми во Западниот Балкан и Турција
12:03, четврток, 20 јуни 2013

Денеска заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими престојува на работна посета на Брисел во рамки на која се обрати на Конференцијата за слободата на изразување и медиумите во Западен Балкан и Турција: Напредок и отворени прашања.

Конференцијата е посветена на еден од главните приоритети и суштински предизвици на секоја земја, а тоа е слободата на изразување и медиумите кој претставува еден од клучните елементи на секоја демократска и плуралистичка држава. Посветеноста на земјите од процесот за проширување да го гарантираат ова право е клучна за нивниот напредок во процесот на пристапување.

Во свoето обраќање, вицепремиeрот Бесими се осврна на прогресот на Република Македонија остварен во спроведувањето на активностите од европската агенда. Во таа насока, Бесими истакна дека Пристапниот дијалог овозможи де се добие нова динамика во остварувањето на реформите во петте клучни области и дека постигнатиот напредок беше соодветно нотиран во пролетниот Извештај на Европската комисија.

Воедно, вицепремиерот се осврна на активностите преземени за адресирање на една од клучните приоритети од Пристапниот дијалог на високо ниво, слободата на изразување и медиумите. Во тој контекст, Бесими го подвлече како особено значајно донесувањето на Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета како и подготовката на Нацрт-законот за медиуми и аудиовизуелни медиумски услуги кој што е во тек. При тоа посочи дека особено е значајно што овие процеси се одвиваат на транспарентен и инклузивен начин преку дијалог со претставниците на медиумите и нивен активен придонес во подготовката на законските решенија.

„Ние и понатаму остануваме посветени на исполнувањето на преземените обврски во евроинтегративниот процес особено во делот на слободата на изразување и медиумите. Ќе продолжиме со максимален ангажман да се унапреди дијалогот со новинарите и медиумите со цел на постигнување на Европските стандарди и почитување уставните одредби за гарантирање за слобода на изразување” рече Бесими.
На конференцијата присуствуваа околу 450 учесници од меѓународни, регионални и национални организации од областа на слободата на изразување, како и новинари, медиумски аналитичари и носители на одлуки од земјите кои се дело од процесот на проширување со цел да се дискутира за постигнувањата, отворените прашања и активностите во наредниот период.
 

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: Полската помош соодветствува со фазата на олеснување на рестриктивните мерки
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.