ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Брифинг на Заменик Претседателот Бесими со Амбасадорите на земјите членки на ЕУ, во пресрет на Состанокот на Европскиот Совет
16:02, среда, 19 јуни 2013

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими, денеска оствари средба со амбасадорот на Европска Унија во Македонија Н.Е. Аиво Орав и со амбасадорите на земјите членки на ЕУ во РМ, со цел нивно информирање за остварениот напредок на Република Македонија во пресрет на јунскиот самит на Европскиот совет.
На средбата вицепремиерот Бесими истакна дека Република Македонија продолжува со остварувањето на реформите во клучните области опфатени во Пристапниот дијалог на високо ниво. Исто така, Бесими ги информираше амбасадорите за реализираните средби со неговите хомолози во неколкуте земји членки во рамки на остварените посети.
На средбата беа истакнати активностите превземени за адресирање на една од клучните приоритети од Пристапниот дијалог на високо ниво, слободата на изразување и медиумите.
Осврт беше даден и за формирањето на анкетната комисија која според Бесими ќе придонесе за подобрување на дијалогот со новинарите и адресирање на другите отворени прашања од областа на слободата на изразување и настаните од 24 декември 2012 година.
Амбасадорите на земјите членки на Европската Унија во Република Македонија го поздравија формирањето на анкетната комисија за настаните од 24 декември 2012 година и очекуваат комисијата да излезе со конкретни предлози и решенија за надминување на оваа ситуација, како и важноста од интензивирање на дијалогот и комуникацијата со медиумите по однос на отворените прашања. Исто така, од нивна страна беше укажано за потребата за потпишување на меѓу-партиски Меморандум со кој ќе се утврди заложбата на сите релевантни страни кон процесот на евроинтеграција.
Дополнително, амбасадорите на земјите членки ја истакнаа важноста на решавањето на напорите на Република Македонија за унапредување на добрососедските односи, но исто така укажаа на продолжување на овие активности со посебен акцент за потребата од брзо изнаоѓање на взаемно прифатливо решение на прашањето со името.
 

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: Полската помош соодветствува со фазата на олеснување на рестриктивните мерки
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.