ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Средба Бесими-Рикер: Евро-атлантската перспектива на Западен Балкан останува заеднички интерес на Република Македонија и Соединетите Американски Држави
16:30, понеделник, 17 јуни 2013

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, д-р Фатмир Бесими денеска оствари средба со заменик помошникот на државниот секретар на Соединетите Американски Држави за европски и евроазиски прашања Филип Рикер, кој престојува во посета на Република Македонија.

На средбата се дискутираше за европската интеграција на Република Македонија и значењето на овој процес во однос на стабилноста и развојот на земјата и регионот. Вицепремиерот Бесими, информираше за постигнатиот напредок во реализацијата на обврските од Пристапниот дијалог на високо ниво, како и за напорите и заложбите на Владата во однос на добрососедските односи и надминувањето на отворените прашања за името. При тоа, Бесими посочи дека напредокот беше соодветно нотиран и во пролетниот Извештај на Европската комисија, со укажување на областите во кои се очекува поголем ангажман и напредок во наредниот период.

Воедно, беше позитивно оценето формирањето на Анкетната комисија за настаните од 24 Декември, со што се дава сигнал дека Република Македонија има институционални капацитети кои можат да го дадат својот потенцијал во напредокот на земјата, во насока на исполнувањето на европските демократски стандарди и копенхашките политички критериуми.

Посебен акцент на состанокот имаа последните движења во регионот во однос на на европската интеграција, како и евроатлантската перспектива, како основа за стабилност, мир и развој во регионот на Западен Балкан. Во тој контекст, се поздрави дијалогот меѓу Белград и Приштина и беа изразени очекувања дека договорот навремено ќе се имплементира. Позитивно го оценија и членството на Хрватска во ЕУ во насока на остварување на европската идеја.

На состанокот се напомена и Европскиот самит во јуни во контекст на разгледување на остварениот напредок во рамките на Пристапниот дијалог на високо ниво. Воедно, на средбата, се укажа на потребата од што поскоро разрешување на прашањето за името со поголем ангажман од двете страни инволвирани во ова прашање, со цел евроатлантската перспектива на Македонија да стане реалност.

Евро-атлантската перспектива на Западен Балкан останува заеднички интерес на Република Македонија и Соединетите Американски Држави.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.