ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Работна посета на ЗПВРМ д-р Фатмир Бесими на Република Ирска
16:29, петок, 14 јуни 2013

Во пресрет на јунскиот Самит на ЕУ, заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими, од денес престојува во работна посета на Ирска и оствари средби со вицепремиерот и министер за надворешни работи на Ирска Еамон Гилмор и со министерот за европски прашања Лусинда Крејтон.
За време на средбите, вицепремиерот Бесими го презентираше статусот со имплементацијата на активностите поврзани со европските реформи како и мерките кои се реализирани за исполнување на целите опфатени со Пристапниот дијалог на високо ниво.
Воедно, Бесими истакна дека членството на Република Македонија во ЕУ останува главен стратешки приоритет на земјата и дека Владата останува посветена на исполнување на сите преземени обврски кои се дел од процесот на европска интеграција. При тоа тој посочи дека постигнатиот напредок беше позитивно оценет и во пролетниот Извештај на Европската комисија.
Покрај тоа, вицепремиерот Бесими се заблагодари за континуираната поддршка на Ирска за членството на РМ во ЕУ. Тој посочи дека Македонија очекува на Самитот на ЕУ да се разгледа извештајот за прогресот на Република Македонија и да се даваат соодветни заклучоци.
Соговорниците истакнаа дека Ирска, го поддржува членството на Македонија во ЕУ и посочија дека е важно тој процес да се забрза, да се најде решение за отворените прашања со соседите.
За време на посетата во Даблин, вицепремиерот Бесими имаше обраќање во Институтот за Европски и Меѓународни прашања, на тема “ЕУ интеграции на земјите на Западен Балкан – предизвици и можности”, во присуство на дипломати од други земји како и академски личности.
Бесими во Даблин оствари средба и со Комисијата за Европски прашања при парламентот на Ирска.
 

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.