ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Германија со поддршка за eвроинтеграцијата на Македонија
09:21, петок, 07 јуни 2013

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими, денес во рамки на работната посета на Сојузна Република Германија се сретна со д-р Емили Хабер државен секретар во Министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, со Николаус Мајер – Ландрут, советник на Канцеларот Ангела Меркел и со Петер Вајс, Јосип Јуратович и Јохан Вадехул од Групата за соработка со Југоисточна Европа, како и со Андреас Шокенхоф, потпретседател на комисијата за надворешни работи во германскиот Бундестаг.
Во фокусот на разговорите беше процесот на европска интеграција на Република Македонија, при што вицепремиерот Бесими се осврна на прогресот остварен во спроведувањето на активностите од европската агенда. Во таа насока, Бесими ја истакна и важноста на Пристапниот дијалог на високо ниво кој придонесе за нова динамика во остварувањето на реформите во петте клучни области.
Според него, постигнатиот напредок беше соодветно нотиран во пролетниот Извештај на Европската комисија со што се потврди дека земјата останува на својата стратешка определба за членство во ЕУ и ги исполнува условите за почеток на преговорите.
Германија уште еднаш ја потврди поддршката за Република Македонија во процесот на интеграција и ја истакна важноста од понатамошните напори за унапредување на добрососедските односи и решавање на прашањето за името како и унапредувањето на регионалната соработка. Исто така треба да се направат напори за имплементација на политичкиот договор од 1-ви Март и да се одржи меѓуетничкиот дијалог.
На средбите исто така беше констатирано дека Македонија и Германија имаат одлична билатерална соработка.
 

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: Полската помош соодветствува со фазата на олеснување на рестриктивните мерки
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.