ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Порака од официјален Париз: Унапредувањето на регионалната соработка и добрососедските односи се важни за натамошно приближување кон Унијата
14:36, среда, 05 јуни 2013

Во рамки на еднодневната посета на Француската Република, заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими, денес се сретна со Пјер Селал, генерален секретар на Министерството за надворешни работи на Француската Република, Фабиен Пенон, од Кабинетот на Претседателот на Француската Република како и со Мишел Каза, директор за Европска Унија во француското Министерство за надворешни работи.
Вицепремиерот Бесими оствари одделни средби и со членовите на Сенатот Жоел Гарио-Мајлам, Жан Пјер Мишел, кој воедно е и претседател на Групата за пријателство на Сенатот на Франција - Западен Балкан.
За време на средбите се разговараше за најновиот статус со имплементацијата на активностите во рамки на Пристапниот дијалог на високо ниво како и останатите реформски процеси значајни за евроинтграцијата на Република Македонија.
Бесими посочи дека Пристапниот дијалог овозможи де се добие нова динамика во остварувањето на реформите во петте клучни области и дека постигнатиот напредок беше соодветно валоризиран во пролетниот Извештај на Европската комисија со што се потврди дека земјата ги исполнува условите за почеток на преговорите.
За време на средбите Франција уште еднаш го поздрави напредокот во исполнувањето на одредниците од Спогодбата за стабилизација и асоцијација. Се укажа на потребата за натамошни напори во врска со дијалогот со новинарите, имплементација политичкиот договор од 1-ви март и одржување на добри меѓуетничките односи. Исто така, акцент се стави дека унапредувањето на регионалната соработка и добрососедските односи се важни за натамошно приближување кон Унијата. Решавањето на спорот за името би имало големо значење во насока на отпочнување на преговори со Унијата, заради што ги повикува Македонија и Грција што побрзо да изнајдат заемно прифатливо решение на прагматичен начин и преку компромис.
Покрај тоа, беше истакнато дека Македонија и Франција имаат одлична билатерална соработка која се потврдува и со поддршката која Македонија ја добива за интеграцијата во ЕУ.
 

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.